settings icon
share icon
Otázka

Týka sa proroctvo o kniežati Týra v Ezechielovi 28 Satana?

Odpoveď


Na prvý pohľad sa zdá, že proroctvo v Ezechielovi 28:11-19 odkazuje na ľudského kráľa. Týru boli adresované niektoré z najsilnejších prorockých odsúdení v Biblii (Izaiáš 23:1–18, Jeremiáš 25:22, 27:1–11, Ezechiel 26:1–28:19, Joel 3:4–8, Amos 1:9,10). Týr bol známy tým, že svoje bohatstvo vybudoval vykorisťovaním svojich susedov. Starovekí spisovatelia označovali mesto Týr za mesto plné bezohľadných obchodníkov. Týr bol centrom náboženského modlárstva a sexuálnej nemravnosti. Biblickí proroci vyčítali Týru jeho pýchu spôsobenú veľkým bohatstvom a strategickou polohou. Zdá sa, že Ezechiel 28:11-19 je obzvlášť silnou obžalobou proti kráľovi Týru v dňoch proroka Ezechiela, ktorý kráľa karhá za jeho nenásytnú pýchu a chamtivosť.

Niektoré z opisov v Ezechielovi 28:11–19 však presahujú akéhokoľvek ľudského kráľa. Pozemský kráľ v žiadnom prípade nemohol tvrdiť, že je „v Edene“, alebo že je „jagavý cherub-strážca“, alebo že je „na svätom Božom vrchu“. Preto väčšina vykladačov Biblie verí, že Ezechiel 28:11-19 je dvojité proroctvo, ktoré prirovnáva pýchu kráľa Týru s pýchou Satana. Niektorí tvrdia, že kráľ Týru bol skutočne posadnutý Satanom, vďaka čomu je spojenie medzi nimi ešte silnejšie.

Pred svojim pádom bol Satan skutočne krásnym stvorením (Ezechiel 28:12-13). Bol možno najkrajší a najsilnejší zo všetkých anjelov. Výraz „cherub-strážca“ možno naznačuje, že Satan bol anjel, ktorý „strážil“ Božiu prítomnosť. Pýcha viedla k Satanovmu pádu. Satan namiesto toho, aby vzdával Bohu slávu za to, že ho stvoril tak nádherného, bol pyšný a myslel si, že on sám je zodpovedný za svoje vznešené postavenie. Satanova vzbura viedla k tomu, že Boh vyhnal Satana zo svojej prítomnosti a nakoniec to viedlo k tomu, že Boh odsúdil Satana do ohnivého jazera na celú večnosť (Zjavenie 20:10).

Rovnako ako Satan, aj ľudský kráľ Týru bol hrdý. Kráľ Týru namiesto uznania Božej zvrchovanosti pripisoval týrske bohatstvo svojej vlastnej múdrosti a sile. Kráľ Týru, ktorý nebol spokojný so svojím extravagantným postavením, sa snažil stále viac a viac, čo viedlo k tomu, že Týr využíval iné národy

a rozširoval svoje bohatstvo na úkor iných. Ale tak, ako Satanova pýcha viedla k jeho pádu a nakoniec povedie k jeho večnému zničeniu, tak aj mesto Týr stratí svoje bohatstvo, moc a postavenie. Ezechielove proroctvo o úplnom zničení Týru čiastočne naplnil Nabuchodonozor (Ezechiel 29:17-21) a nakoniec Alexander Veľký.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Týka sa proroctvo o kniežati Týra v Ezechielovi 28 Satana?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries