settings icon
share icon
Otázka

Kto boli Kenizzejci v Biblii?

Odpoveď


Kenizzejci (alebo Kenezejci) boli skupinou ľudí v čase Abraháma. Spomínajú sa v 1. Mojžišovej 15:19 ako jedna zo skupín žijúcich v krajine, ktorú Boh zasľúbil Abrahámovým potomkom. O tejto skupine ľudí nie je veľa známe, ani to, kde presne žili. Niektorí učenci sa domnievajú, že Kenizzejci žili v Arábii, zatiaľ čo iní zastávajú názor, že Kenizzejci sa nakoniec zmiešali s obyvateľmi Kanaánu a stratili svoju identitu ako skupina ľudí. Títo komentátori vidia dôkaz o asimilácii Kenizzejcov s Kanaánčanmi v tom, že ich meno chýba v zozname ľudí žijúcich v zasľúbenej krajine v čase Jozuovho dobývania (Jozua 3:10).

Je možné, že niektorí z Kenizzejcov sa začlenili do Izraela ešte pred dobytím Kanaánu a pripojili sa k Božiemu ľudu počas exodu z Egypta (pozri 2. Mojžišova 12:37-38). Je tiež možné, že Kenizzejci boli spojení s Izraelom už skôr a že odišli do Egypta s Jakubom a jeho rodinou, aby unikli pred hladom v Kanaáne (1. Mojžišova 46).

V 4. Mojžišovej 32:12 sa Kaleb spomína ako „...okrem Kenizzejca Kaléba, syna Jefunneho...". Aj na iných miestach je Kaleb uvedený ako príbuzný Kenizzejcov prostredníctvom svojho otca Jefunneho (Jozue 14:6,14). Z toho sa zdá byť jasné, že niektorí z Kenizzejci sa museli niekedy pripojiť k Izraelu ako prozelyti. Dôležité je, že Kalebov vzťah ku Kenizzejcom ukazuje, ako boli veriaci pohania niekedy začlenení do Izraela a v prípade Jefunneho do kmeňa Júda (4. Mojžišova 13:6). Napriek svojmu kenizzejskému dedičstvu je Kaleb zahrnutý do genealogického zoznamu Júdu v 1. knihe kroník 4:15. Je pravdepodobné, že Kálebova matka pochádzala z Júdovho kmeňa.

Niektorí komentátori spájajú Kenizzejcov s Edomom, pretože Biblia spomína Kenaza ako edomského vládcu (1. Mojžišova 36:40-43; 1. kniha kroník 1:53). Kalebov brat sa volá Kenaz (Jozua 15:17), otec Otniela, prvého izraelského sudcu (Jozua 15:17; Sudcov 3:9).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto boli Kenizzejci v Biblii?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries