settings icon
share icon
Otázka

Koho sa Kain bál po tom, čo zabil Ábela?

Odpoveď


V 1. Mojžišovej 4:13-14, krátko po tom, ako zabil svojho brata Ábela, „Kain povedal Hospodinovi: ,Môj trest je väčší, než vládzem zniesť. Ty ma dnes vyháňaš z pôdy a budem sa skrývať pred tebou. Budem sa nepokojne potulovať po zemi; ktokoľvek ma stretne, zabije ma.‘“ Koho presne sa Kain bál? Jediní ľudia, ktorých kniha Genezis do tohto momentu spomínala, boli Adam a Eva (Kainovi rodičia) a Ábel (ktorý bol už mŕtvy). Kto by mohol byť pre Kaina hrozbou?

Je dôležité uvedomiť si, že Kain aj Ábel boli v čase, keď Kain zabil Ábela, dospelí ľudia. Kain aj Ábel boli farmári, ktorí sa starali o svoje pozemky a stáda (1. Mojžišova 4:2-4). Biblia nám nehovorí, koľko rokov mali Kain a Ábel, ale veľmi pravdepodobne mohli mať okolo tridsiatky alebo štyridsiatky. Biblia sa výslovne nezmieňuje o tom, že by Adam a Eva mali medzi Ábelom a Setom nejaké deti (1. Mojžišova 4:25). Je však veľmi nepravdepodobné, že by dve najdokonalejšie ľudské bytosti v dejinách sveta, Adam a Eva, nemali v priebehu niekoľkých desaťročí žiadne deti. Adam a Eva mali po Setovi veľa detí (1. Mojžišova 5:4), tak prečo by nemali aj ďalšie deti medzi Ábelom a Setom? Biblia nehovorí, že Set bol prvým dieťaťom Adama a Evy alebo dokonca prvým synom po Ábelovej smrti. Skôr uvádza, že Set sa narodil ako „náhrada“ za Ábela. V 5. kapitole 1. Mojžišovej knihy sa uvádza Setov rodokmeň. Pred svojou smrťou bol Ábel pravdepodobne „vyvoleným“ synom, z ktorého sa nakoniec narodí Mesiáš (1. Mojžišova 3:15). V tomto zmysle Set „nahradil“ Ábela.

Koho sa teda Kain bál? Kain sa bál vlastných bratov, sestier, synovcov a neterí, ktorí už boli na svete a boli by schopní usilovať sa o pomstu. Skutočnosť, že Kain mal manželku (1. Mojžišova 4:17), je ďalším dôkazom toho, že Adam a Eva mali ďalšie deti po Kainovi a Ábelovi, ale pred Setom.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Koho sa Kain bál po tom, čo zabil Ábela?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries