settings icon
share icon
Otázka

Bolo Judášovi Iškariotskému odpustené / bol zachránený?“

Odpoveď


Biblia jasne uvádza, že Judáš nebol spasený. Sám Ježiš o Judášovi povedal: „Syn človeka síce ide, ako je o ňom napísané, ale beda tomu človeku, ktorý zrádza Syna človeka. Pre toho človeka by bolo lepšie, keby sa nebol narodil“ (Matúš 26:24). Tu je jasný obraz spolupráce Božej zvrchovanosti a ľudskej vôle. Boh od vekov určil, že Kristus bude zradený Judášom, zomrie na kríži za naše hriechy a bude vzkriesený. Práve to mal Ježiš na mysli, keď povedal, že „pôjde tak, ako je o ňom napísané“. Nič by nezastavilo Boží plán poskytnúť ľudstvu spásu.

Skutočnosť, že to všetko bolo vopred naplánované, však neospravedlňuje Judáša ani ho nezbavuje trestu, ktorý by ho postihol za jeho účasť v tejto dráme. Judáš urobil svoje vlastné rozhodnutia a tie boli zdrojom jeho vlastného zatratenia. Tieto rozhodnutia však dokonale zapadali do zvrchovaného Božieho plánu. Boh riadi nielen dobro, ale aj zlo človeka, aby dosiahol svoje vlastné ciele. Tu vidíme, ako Ježiš Judáša odsudzuje, ale keď si uvedomíme, že Judáš cestoval s Ježišom takmer tri roky, vieme, že aj Judášovi dal dostatok príležitostí na spásu a pokánie. Aj po svojom hroznom čine mohol Judáš padnúť na kolená a prosiť Boha o odpustenie za svoju zradu. Ale neurobil to. Možno pocítil isté výčitky svedomia zrodené zo strachu, ktoré ho prinútili vrátiť peniaze farizejom, ale nikdy to neoľutoval a namiesto toho radšej spáchal samovraždu, čo bol vrcholný prejav sebectva (Matúš 27:5-8).

Ján 17:12 hovorí o Judášovi: „Kým som bol s nimi, ja som ich zachovával v tvojom mene, ktoré si mi dal. Ochránil som ich a nikto z nich sa nestratil, iba syn zatratenia, aby sa splnilo Písmo“. Kedysi však Judáš veril, že Ježiš je prorok, alebo možno dokonca veril, že je Mesiáš. Ježiš poslal učeníkov hlásať evanjelium a robiť zázraky (Lukáš 9:1-6). Do tejto skupiny patril aj Judáš. Judáš mal vieru, ale nebola to skutočná spasiteľná viera. Judáš nikdy nebol „spasený“, ale istý čas bol Kristovým nasledovníkom.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Bolo Judášovi Iškariotskému odpustené / bol zachránený?“
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries