settings icon
share icon
Otázka

Čo je to jubileum?

Odpoveď


Slovo „jubileum" - v hebrejčine doslova „trúbenie na roh" - je definované v 3. knihe Mojžišovej 25:9 ako sobotný rok po siedmich cykloch siedmich rokov (49 rokov). Päťdesiaty rok mal byť pre Izraelitov časom osláv a radosti. Na desiaty deň siedmeho mesiaca sa trúbilo na baraní roh, aby sa začal päťdesiaty rok všeobecného vykúpenia.

Jubilejný rok bol rokom oslobodenia od dlhov (3. Mojžišovej 25:23-38) a všetkých druhov otroctva (v. 39-55). Všetci väzni a zajatci boli prepustení na slobodu, všetci otroci boli prepustení, všetky dlhy boli odpustené a všetok majetok sa vrátil pôvodným majiteľom. Okrem toho sa na jeden rok mala zastaviť všetka práca a tí, ktorí boli viazaní pracovnými zmluvami, boli z nich prepustení. Jedným z prínosov Jubilea bolo, že krajina aj ľudia si mohli oddýchnuť.

Jubileum predstavuje krásny obraz novozákonných tém vykúpenia a odpustenia. Kristus je Vykupiteľ, ktorý prišiel oslobodiť tých, ktorí sú otrokmi a väzňami hriechu (Rimanom 8:2; Galaťanom 5:1; 3:22). Dlh za hriech, ktorý máme voči Bohu, bol zaplatený na kríži, keď Ježiš zomrel za nás (Kolosanom 2:13-14), a tento dlh nám bol navždy odpustený. Už nie sme v otroctve, už nie sme otrokmi hriechu, keďže sme boli oslobodení Kristom, a môžeme skutočne vstúpiť do odpočinku, ktorý nám poskytuje Boh, keď sa prestaneme usilovať o to, aby sme sa svojimi vlastnými skutkami urobili Bohu príjemnými (Hebrejom 4:9-10).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to jubileum?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries