settings icon
share icon
Otázka

Kde bol Jozef, keď bol Ježiš dospelý?

Odpoveď


Naposledy sa Jozef v Biblii spomína, keď mal Ježiš dvanásť rokov. Keď sa Ježiš vracal z výletu do Jeruzalema, oddelil sa od svojich rodičov, ktorí ho nakoniec našli v chráme, kde sa rozprával s učiteľmi. Iróniou osudu je, že práve v tom čase - keď Ježiš oznámil, že sa musí venovať záležitostiam svojho nebeského Otca - prestávajú všetky zmienky o jeho pozemskom otcovi (Lukáš 2:41-50).

Keďže sa Jozef viac nespomína, väčšina učencov predpokladá, že zomrel niekedy pred tým, ako Ježiš začal svoje verejné pôsobenie. V čase, keď sa dostávame k svadbe v Káne Galilejskej (Ján 2), Jozef nápadne chýba. Vidíme tam Máriu, ale o Jozefovi nie je ani zmienka. Možno je súčasťou dôvodu, prečo Ježiš zostal doma až do svojich 30 rokov, aj to, že mal povinnosť starať sa o rodinu.

Teórii, že Jozef zomrel v čase, keď bol Ježiš dospelý, dodáva na dôveryhodnosti aj skutočnosť, že keď bol Ježiš na kríži, zariadil, aby sa o jeho matku staral apoštol Ján (Ján 19:26-27). Jozef musel byť v čase ukrižovania už mŕtvy, inak by Ježiš Máriu nikdy nezveril Jánovi. Keby bol Jozef ešte nažive, Ježiš by nepovedal: „Teraz ťa, Matka, zverím Jánovi.“ To by však nebolo možné. Jozef by správne odpovedal: „Počkaj chvíľu, je mojou povinnosťou postarať sa o ňu“. Iba vdova mohla byť právom zverená do starostlivosti niekomu mimo najbližšej rodiny.

Niektorí sa domnievajú, že Jozef možno zomrel niekedy po tom, ako Ježiš začal svoje verejné pôsobenie. Je to nepravdepodobné, pretože ak by Jozef zomrel počas trojročného Kristovho pôsobenia, bola by to významná udalosť; Ježiš by nepochybne išiel na pohreb so svojimi učeníkmi a aspoň jeden z autorov evanjelia by to zaznamenal. Hoci to nevieme s istotou, najpravdepodobnejší scenár je, že Jozef zomrel niekedy pred začiatkom Ježišovho pozemského pôsobenia.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kde bol Jozef, keď bol Ježiš dospelý?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries