settings icon
share icon
Otázka

Kto bol Joseph Smith?

Odpoveď


Joseph Smith je všeobecne známy ako zakladateľ mormónskej cirkvi, známej aj ako Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní. O Josephovi Smithovi sa od útleho veku predpokladalo, že má určité okultné schopnosti. Už v mladosti bol známy ako jasnovidec a údajne používal jasnovidecký kameň, ktorý mu napovedal, kde môže nájsť také vzácne kovy ako striebro. On aj jeho otec boli známi „hľadači pokladov“ a pri výpravách za pokladmi používali veštenie a mágiu. To mu, samozrejme, prinieslo meno a povesť. Dodnes ho niektorí považujú za svätca a iní za úplného šarlatána.

Joseph Smith vyrastal v období duchovného prebudenia v Amerike, ktoré bolo známe ako reštaurácia. Práve v tomto období, v roku 1820, Joseph Smith tvrdil, že dostal úžasné videnie, v ktorom sa mu Boh Otec a Boh Syn zhmotnili a prehovorili k nemu, keď sa modlil v lese. Údajne povedal, že tieto dve „postavy“ mali dosť pochmúrny názor na kresťanskú cirkev a oznámili, že je potrebná obnova kresťanstva a že Smith bol vyvolený, aby začal novú dispenzáciu. Mormonská cirkev od svojich počiatkov až dodnes zastáva názor, že len ona predstavuje pravé kresťanstvo.

Mormónski vodcovia dôsledne učili, že po smrti apoštolov pravé kresťanstvo úplne odpadlo od viery, a preto je potrebné „obnovenie“. Ale aj po údajnom nebeskom navštívení Joseph Smith a jeho priatelia pokračovali v hľadaní pokladu pomocou okultných metód. Tieto metódy boli v tej dobe nezákonné a Smith bol v roku 1826 odsúdený za veštenie. Ale ešte pred týmto odsúdením v okrese Chenango v štáte New York nový „Pánov prorok“ naďalej vyvolával kontroverzie ďalším úžasným stretnutím s nebom. V roku 1823 Smith tvrdil, že ho kontaktoval anjel menom Moroni, ktorý mu zjavil, že na istom mieste neďaleko Palmyry v štáte New York sa nachádzajú zlaté dosky. Na zlatých doskách bola história starovekého muža menom Mormon a jeho bájneho starovekého hebrejského kmeňa, ktorý vraj bol „ďalším svedkom“ pravdy kresťanského evanjelia. V mormónskych historických dokumentoch bolo zaznamenané, že anjel poskytol Smithovi špeciálne okuliare, aby mu pomohol preložiť spisy zo zlatých platní. Tiež sa uvádzalo, že počas prekladu mal muž, ktorý pomáhal Smithovi, privilégium zažiť príchod Jána Krstiteľa, Petra, Jakuba a Jána, 15. mája 1829 v Pensylvánii, ktorí mužom udelili „Áronovo kňazstvo“. Tieto a ďalšie úžasné príbehy sú zaznamenané v Smithovej knihe Perla veľkej ceny.

Joseph Smith tvrdil, že mal zvláštne videnia a neuveriteľne sa mu otvorilo nebo. Šesťdesiatdva obyvateľov Palmyry v štáte New York však podpísalo vyhlásenie, v ktorom chceli, aby ostatní vedeli, čo oni o ňom vedia: jeho rodina, jeho viera a okultné výpravy za pokladom boli „úplne bez morálneho charakteru a závislé od zlozvykov“. Napriek tomu Smith tvrdil, že je Božím hovorcom, a keď hovoril, tvrdil, že hovorí Boh. Túto mocenskú pozíciu brali mnohí stúpenci vážne, a keď mal Smith videnie, mali ho brať vážne bez ohľadu na to, či bolo v rozpore s „kresťanskými“ morálnymi normami. Smithovo nové „zjavenie od Boha“ o polygamii je len jedným z príkladov.

Populárne alebo nie, Smithove výroky „od Boha“ ho preslávili na dobrých pár rokov. Jeho veľmi nápadité príbehy sa vždy čítali ako sci-fi, miešali a prekrúcali biblickú pravdu s predstavivosťou. Vždy sa snažil napodobňovať biblickú pravdu a mnohokrát Bibliu prepísal. Pre mnohých je jeho teológia pokriveným zrkadlovým obrazom skutočnej teológie. Pokúša tým, že používa úlomky toho, čo ľudia poznajú ako biblickú pravdu.

Joseph Smith sa stretol so svojím koncom v rukách rozhnevaného davu. Po tom, čo sa pokúsil utíšiť otázku polygamie po tom, čo sa cirkev usadila v Nauvoo v štáte Illinois, Smith a jeho stúpenci zničili budovu protimormonských novín a následne boli zatknutí a vo väzení čakali na súd. Do väzenia vtrhol rozzúrený dav dvesto ľudí a Joseph Smith a jeho brat boli zavraždení. Po jeho predčasnej smrti došlo k rozkolu v „cirkvi“. Cirkev, ktorú Smith založil, je dodnes centralizovaná v Missouri (Kristova Komunita - RLDS) a v Utahu, kde mnohí mormóni nasledovali svojho nového vodcu Brighama Younga.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto bol Joseph Smith?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries