settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená Jezreel?

Odpoveď


Jezreel bolo mesto na rovine alebo v údolí Esdraelonu. Oblasť okolo mesta sa nazývala aj Jezreelské údolie. Slovo Jezreel pochádza z dvoch hebrejských koreňov, ktoré znamenajú „zasiať" a „všemocný". Spolu tieto dve koreňové slová znamenajú „Boh bude siať".

Jezreelské údolie je krásna, široká rovina, ktorá sa tiahne od západu na východ od hory Karmel a mora až po Jordán, ktorý sa tiahne dvoma ramenami medzi pohoriami Gilboa, Malý Hermon a Tábor; a od juhu na sever od Efraimských hôr po Galileu. Nazaret leží v kopcoch na severnej strane údolia. Jezreel sa nazýva aj Veľká rovina a Esdraelonské údolie.

Mesto Jezreel má dlhú a pestrú históriu a figuruje v mnohých biblických udalostiach, väčšinou násilných. Kráľ Jehu nariadil, aby hlavy 70 synov kráľa Achaba boli uložené na hromady pri bráne Jezreela (2. kniha kráľov 10:1-11). Achabova kráľovná Jezábel našla smrť tak, že ju vyhodili z okna Jezreelského paláca, a práve tam jej telo zožrali psy (2. kniha kráľov 9:30-35). Jezreel bol dejiskom falošného procesu s Nábotom, ktorý vlastnil vinicu neďaleko Achabovho paláca a ktorého Jezabel zavraždila za to, že odmietol dať svoju pôdu Achabovi (1. kniha kráľov 21:1-23). Údolie Jezreel bolo aj dejiskom niektorých významných bitiek: víťazstvo Baraka nad Siserom (Sudcov 4); víťazstvo Gedeóna nad Madiánčanmi, Amalekitmi a ich spojencami z východu (Sudcov 6-8); víťazstvo Filištíncov nad Saulom a jeho synmi (1. Samuelova 31) a víťazstvo Egypťanov nad kráľom Joziášom (2. kniha kráľov 23:29).

Jezreel je tiež meno syna proroka Ozeáša, ktorý ho tak pomenoval preto, lebo Boh vyhlásil, že pomstí Jehuovu krv za Jezreel (Ozeáš 1:4-5).

Dnes je Jezreelské údolie zelenou úrodnou rovinou, pokrytou poľami pšenice, bavlny, slnečnice a kukurice, ako aj pastvinami pre množstvo oviec a dobytka. Vzhľadom na svoju polohu v tom istom údolí ako Megiddo sa Jezreel považuje za pravdepodobné miesto budúcej bitky pri Armagedone (Zjavenie 16:16-21). V skutočnosti sa údolie Megiddo nazýva aj údolím Jezreel.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená Jezreel?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries