settings icon
share icon
Otázka

Bol Ježiš Kristus ženatý?

Odpoveď


Nedávno boli objavené a preložené takzvané „zvitky Ježišovej manželky“ pochádzajúce zo štvrtého storočia, čo opätovne otvorilo otázku, či bol Ježiš ženatý. V spomínaných zvitkoch sa nachádza veta: „Ježiš im povedal: ‚Moja žena...‘“ Tento objav je zaujímavý práve kvôli tomu, že sa jedná o prvú gnostickú písomnosť, ktorá vyslovene uvádza, že Ježiš mal manželku. Niekoľko gnostických evanjelií predtým spomínalo Ježišov blízky vzťah s Máriou Magdalénou, no žiadne z nich vyslovene neuvádza, že by bol Ježiš s ňou či s inou ženou v manželskom zväzku. Koniec koncov však nezáleží na tom, čo hovoria „zvitky Ježišovej manželky“ či gnostické evanjeliá. Nemajú žiadnu autoritu. O všetkých sa dokázalo, že sú to falošné texty napísané s cieľom presadiť gnostický pohľad na Ježiša.

Ak by bol Ježiš ženatý, písalo by sa o tom v Biblii, alebo by na margo tejto témy minimálne obsahovala jednoznačné vyjadrenie. Písmo by o takej dôležitej otázke nemlčalo. Biblia spomína Ježišovu matku, adoptívneho otca aj pokrvných súrodencov. Prečo by sa v nej neobjavila zmienka o tom, že Ježiš mal manželku? Tí, ktorí vyučujú, že Ježiš bol ženatý, sa Ho tým snažia akosi „poľudštiť“, aby pôsobil obyčajnejšie a podobal sa druhým ľuďom. Ľudia jednoducho nechcú veriť tomu, že Ježiš bol vteleným Bohom (Ján 1:1; 14; 10:30), a tak si vymýšľajú mýty o tom, že Ježiš bol ženatý, mal deti a bol obyčajným človekom.

Mohli by sme sa však spýtať druhotnú otázku: „Mohol byť Ježiš Kristus ženatý?“ Nie je nič hriešne na tom, ak je niekto ženatý. Nie je nič hriešne na tom, ak má niekto v rámci manželstva sexuálny život. Takže, áno, Ježiš mohol byť ženatý a stále pri tom zostať bezhriešnym Baránkom Božím a Spasiteľom sveta. Zároveň však neexistoval žiaden biblický dôvod na to, aby sa Ježiš ženil. O to však v tejto diskusii nejde. Ľudia, ktorí tvrdia, že Ježiš bol ženatý, neveria, že bol bez hriechu alebo že bol Mesiášom. Boh sem neposlal Ježiša na to, aby sa oženil a mal deti. Dôvod, prečo Ježiš prišiel, nachádzame v Marekovi 10:45: „Lebo ani Syn človeka neprišiel, aby sa dal obsluhovať, ale aby sám slúžil a dal svoj život ako výkupné za mnohých.“

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Bol Ježiš Kristus ženatý?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries