settings icon
share icon
Otázka

Kedy Ježiš vedel, že je Boh?

Odpoveď


Ježiš bol vždy Bohom. Od večnosti bol druhou osobou Trojice a vždy ňou bude. Otázka, kedy po vtelení človek Ježiš vedel, že je Boh, je zaujímavá, ale Písmo sa ňou nezaoberá. Vieme, že ako dospelý si Ježiš plne uvedomil, kým je, a vyjadril to takto: „hovorím vám: Skôr ako bol Abrahám, Ja som!“ (Ján 8:58). A keď sa modlil: „A teraz ty, Otče, osláv ma u seba slávou, ktorú som mal pri tebe, skôr ako povstal svet!“ (Ján 17:5).

Zdá sa tiež, že Ježiš si už ako dieťa uvedomoval svoju prirodzenosť a dielo. Keď mal Ježiš dvanásť rokov, Jozef a Mária vzali rodinu do Jeruzalema. Cestou domov ich znepokojilo, že Ježiš chýba na ich karaváne. Vrátili sa do Jeruzalema a našli Ježiša „v chráme, ako sedí medzi učiteľmi, počúva ich a vypytuje sa“ (Lukáš 2:46). Matka sa Ježiša opýtala, prečo sa stratil a robil im také starosti. Ježiš sa na oplátku opýtal: „Ako to, že ste ma hľadali? Či ste nevedeli, že sa mám zaoberať tým, čo patrí môjmu Otcovi?“ (verš 49). Jozef a Mária nerozumeli Ježišovým slovám (verš 50). Nech už okolie nechápalo čokoľvek, zdá sa, že Ježiš už vo veľmi mladom veku vedel, že je Boží Syn a že Otec predurčil dielo, ktoré má vykonať.

Po udalosti v chráme Lukáš hovorí: „A Ježiš napredoval v múdrosti, veku a obľube u Boha i u ľudí“ (Lukáš 2:52). Keby v tomto bode Ježišovej ľudskej skúsenosti vedel všetko, nepotreboval by „rásť v múdrosti“. Zdôrazňujeme, že toto bola Ježišova ľudská skúsenosť. Ježiš nikdy neprestával byť Bohom, ale v niektorých veciach svoje božstvo zahalil v súlade s Otcovou vôľou. Syn sa teda podrobil fyzickému, intelektuálnemu, spoločenskému a duchovnému rastu. Boží Syn sa dobrovoľne postavil do pozície, v ktorej si musel osvojiť poznanie ako človek.

Kedy sa Ježiš dozvedel, že je Boh? Z nebeskej perspektívy Syn od večnosti vedel, kto je a aké má byť jeho pozemské dielo. Z pozemskej perspektívy si vtelený Ježiš uvedomil túto skutočnosť niekedy na začiatku svojho života. Kedy to bolo, nemôžeme s istotou vedieť.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kedy Ježiš vedel, že je Boh?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries