settings icon
share icon
Otázka

Bol Ježiš vegetarián? Mal by kresťan byť vegetarián?

Odpoveď


Ježiš nebol vegetarián. Biblia zaznamenáva, že Ježiš jedol rybu (Lukáš 24:42-43) a baránka (Lukáš 22:8-15). Ježiš zázračne nachoval zástup rybami a chlebom – bolo by to nezvyčajné, keby bol vegetariánom (Matúš 14:17-21). Vo vízii, ktorú mal apoštol Peter, Ježiš vyhlásil, že všetky potraviny sú čisté, vrátane zvierat (Skutky 10:10-15). Po potope Boh dal povolenie ľudstvu, aby jedli mäso (1. Mojžišova 9:2-3). Boh nikdy neodvolal toto povolenie.

Napriek tomu, nie je nič zlé na tom, aby bol kresťan vegetariánom. Biblia nám neprikazuje, aby sme jedli mäso. Avšak nie je nič zlé v tom, aby sme nejedli mäso. Ale Biblia hovorí, aby sme netlačili iným svoje rozhodnutia a presvedčenia alebo aby sme ich neposudzovali podľa toho, čo jedia alebo nejedia. Rimanom 14:2-3 hovori: „Jeden verí, že môže všetko jesť; slabý je len zeleninu. 3Kto je (všetko), nech nepohŕda tým, kto neje (všetko), a kto neje (všetko), nech nesúdi toho, čo (všetko) je. Veď Boh ho prijal.“

Takže, po potope dal Boh ľudstvu povolenie jesť mäso (1. Mojžišova 9:3). V Starom zákone Izraelcom bolo zakázane jesť určité druhy zvierat (3. Mojžišova 11:1-47), ale nikdy nebol daný zákaz jesť mäso. Ježiš vyhlásil, že všetka strava je čistá (Marek 7:19). Na konci koncov, každý kresťan by sa mal modliť za to, čo má jesť. A čokoľvek sa rozhodneme, že budeme jesť – je to príjemné Bohu, kým Mu ďakujeme, že nám to zabezpečil (1. Tesalonickým 5:18). „Či teda jete, alebo pijete, a čokoľvek činíte, všetko čiňte na slávu Božiu!“ (1. Korinťanom 10:31).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Bol Ježiš vegetarián? Mal by kresťan byť vegetarián?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries