settings icon
share icon
Otázka

Je Ježiš volá dobrá kniha? Existujú nejaké doktrinálne problémy s knihou Jesus Calling (cz: Ježíš tě volá)?

Odpoveď


Od svojho prvého vydania v roku 2004 sa stala mimoriadne populárnou knihou. Čitatelia boli povzbudení, aby žili v Božej prítomnosti a počúvali jeho hlas. Odovzdania sú založené na posolstvách, ktoré autorka tvrdí, že dostala od Ježiša, a sú čitateľom odovzdávané tak, akoby hovoril Boh.

GotQuestions.org varuje čitateľov knihy Jesus Calling. Youngove spisy by sa nemali považovať za nové Božie zjavenie. Biblia je úplná a obsahuje všetko, čo potrebujeme „na učenie, karhanie, nápravu a výchovu v spravodlivosti" (2. Timotejovi 3:16). Hoci Youngová priznáva, že jej dielo sa líši od Božieho slova, niektorí čitatelia prirovnávajú jej oddania k Ježišovým slovám, ktoré im osobne povedal. Tento záver je pochopiteľný, keďže Youngová čitateľom hovorí, že slová pochádzajú od samotného Boha. Ako môžu byť v mysli čitateľa slová od Boha menej autoritatívne ako Biblia? Ak sú slová od Boha, ako to, že nie sú inšpirované?

V predchádzajúcich vydaniach knihy Youngová opisuje svoju inšpiráciu pre knihu Jesus Calling. Objavila malú brožúrku s názvom God Calling, ktorú napísali dvaja anonymní „poslucháči". Youngová možno nevedela, že autori knihy God Calling používali na prijímanie svojich posolstiev okultnú praktiku automatického písania. Napriek tomu Youngová hovorí: „Tieto ženy praktizovali tiché čakanie v Božej prítomnosti s ceruzkou a papierom v ruke a zaznamenávali posolstvá, ktoré dostávali od [Boha]. Táto malá knižka sa pre mňa stala pokladom. Pozoruhodne sa zhodovala s mojou túžbou žiť v Ježišovej prítomnosti." Z posledných vydaní knihy Jesus Calling boli odstránené odkazy na kontroverznú knihu God Calling.

Youngová možno úprimne túži povzbudiť veriacich, ale vkladať slová do Ježišových úst je vždy nebezpečné. Tvrdiť, že hovorí v mene Boha, je to isté ako brať si plášť prorokyne. Boh už prehovoril. Navrhol, aby sme ho počuli v jeho slove, v Biblii, ktorá je jedinou autoritatívnou knihou. Young túžil po niečom viac ako po inšpirovanom Božom slove a táto túžba je chybným predpokladom knihy Jesus Calling.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je Ježiš volá dobrá kniha? Existujú nejaké doktrinálne problémy s knihou Jesus Calling (cz: Ježíš tě volá)?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries