settings icon
share icon
Otázka

Čo je hypostatická únia?

Odpoveď


Hypostatickou úniou sa označuje skutočnosť, že Boh – Syn, Ježiš Kristus, vzal na seba ľudskú prirodzenosť, a predsa zároveň zostal úplne Bohom. Ježiš vždy bol Bohom (Ján 8:58; 10:30), ale v momente vtelenia sa Ježiš stal aj človekom (Ján 1:14). Ježiš, Bohočlovek, je teda stelesnením pripojenia ľudskej prirodzenosti ku tej božskej. To je hypostatická únia: Ježiš Kristus, jedna Osoba, úplný Boh a úplný človek.

Ježišove dve prirodzenosti, ľudská a božská, sú neoddeliteľné. Ježiš bude navždy Bohočlovekom, úplným Bohom a úplným človekom; dve odlišné prirodzenosti v jednej osobe. Ježišova ľudskosť a božskosť nie sú zmiešané, ale sú zjednotené bez toho, aby sa vytratila ich osobitosť. Ježiš sa v niečom obmedzil na ľudské mantinely (Ján 4:6; 19:28) a inokedy využíval moc Svojho božstva (Ján 11:43; Matúš 14:18-21). V oboch prípadoch Ježišovo konanie vychádzalo z Jeho jedinej osoby. Ježiš mal dve prirodzenosti, ale len jednu osobnosť.

Učenie o hypostatickej únii je pokusom o vysvetlenie, ako môže Ježiš byť Bohom aj človekom zároveň. V konečnom dôsledku je to však učenie, ktorú nie sme schopní úplne pochopiť. Nedokážeme plne pochopiť, ako funguje Boh. Sme ľudské bytosti s obmedzeným myslením a nemali by sme očakávať, že úplne pochopíme nekonečného Boha. Ježiš je Boží Syn v tom zmysle, že bol splodený z Ducha Svätého (Lukáš 1:35). To však neznamená, že Ježiš pred svojím počatím neexistoval. Ježiš existoval vždy (Ján 8:58; 10:30). Keď bol Ježiš počatý, popri tom, že už vtedy bol Bohom, sa stal aj ľudskou osobou (Ján 1:1; 14).

Ježiš je Bohom aj človekom zároveň. Ježiš bol Bohom vždy, ale človekom sa stal až vtedy, keď ho počala Mária. Ježiš sa stal človekom, aby sa s nami mohol stotožniť v našich zápasoch (Hebrejom 2:17), a čo je dôležitejšie, aby zomrel na kríži a tak zaplatil za naše hriechy (Filipanom 2:5-11). Stručne povedané, hypostatická únia vyučuje, že Ježiš je úplne ľudský a úplne božský, že tieto dve prirodzenosti sa v Ňom navzájom nepremiešavajú ani neoslabujú, a že Ježiš je naveky jednou zjednotenou osobou.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je hypostatická únia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries