settings icon
share icon
Otázka

Aké sú presvedčenia hnutia Jedine Ježiš / letničná cirkev jednoty?

Odpoveď


Hnutie „Jedine Ježiš“, tiež známe ako pentekostalizmus jednoty alebo teológia jednoty, učí, že je len jeden Boh, ale popiera trojjedinosť Boha. Inými slovami, teológia jednoty nepozná odlišné Božie osoby: Otca, Syna a Ducha Svätého. Má rôzne podoby – niektorí vidia Ježiša Krista ako jediného Boha, ktorý sa niekedy prejavuje ako Otec alebo Duch Svätý. Základnou doktrínou hnutia Jedine Ježiš je, že Ježiš je Otec a Ježiš je Duch. Je jeden Boh, ktorý sa zjavuje v rôznych „režimoch“.

Toto učenie existuje po stáročia, v tej či onej forme, ako modalizmus. Modalizmus učí, že Boh pôsobil v rôznych formách v rôznych časoch – niekedy ako Otec, niekedy ako Syn a niekedy ako Duch Svätý. Ale pasáže ako Matúš 3:16-17, kde sú prítomné dve alebo všetky tri Božie Osoby, odporujú modalistickému pohľadu. Modalizmus bol odsúdený ako kacírsky už v druhom storočí n. l. Raná cirkev ostro protestovala proti názoru, že Boh je striktne jedinečná osoba, ktorá v rôznych časoch konala v rôznych formách a z Písma tvrdila, že trojjedinosť Boha je zrejmá v tom, že často vidno súčasne viac ako jednu Božiu Osobu a často sa navzájom ovplyvňujú (príklady: Genesis 1:26; 3:22; 11:7; Žalm 2:7; 104:30; 110:1; Matúš 28:19; Ján 14:16). Učenie hnutia Jedine Ježiš /Oneness Pentecostals je nebiblické.

Na druhú stranu pojem trojjedinosti Boha je prítomný v celom Písme. Nie je to koncept, ktorý môže obmedzená myseľ ľahko pochopiť. A keďže človek má rád, keď v jeho teológii všetko dáva zmysel, hnutia, ako je hnutie Jedine Ježiš/Oneness Pentecostals – nehovoriac o svedkoch Jehovových – pravidelne vznikajú, aby sa pokúsili vysvetliť podstatu Boha. Samozrejme, toto sa jednoducho nedá urobiť bez násilia na biblickom texte. Kresťania začali akceptovať, že Božia prirodzenosť nepodlieha obmedzeniam, ktoré by sme mu chceli dať. Jednoducho mu veríme, keď hovorí: „Moje myšlienky nie sú vaše myšlienky a vaše cesty nie sú moje cesty — znie výrok Hospodina. Lebo ako nebesá prevyšujú zem, tak prevyšujú moje cesty vaše cesty a moje myšlienky vaše myšlienky. “ (Izaiáš 55:8-9). Ak nedokážeme pochopiť Jeho myšlienky a spôsoby, akceptujme, že nemôžeme úplne pochopiť ani Jeho povahu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aké sú presvedčenia hnutia Jedine Ježiš / letničná cirkev jednoty?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries