settings icon
share icon
Otázka

Je Boh férový?

Odpoveď


Našťastie pre nás, Boh férový nie je. Férovosť by znamenala, že každý dostane presne to, čo si zaslúži. Veľa ľudí si myslí, že spravodlivosť je, keď sa s každým zaobchádza rovnako. Ak by Boh bol úplne spravodlivý, my by sme strávili našu večnosť v pekle za naše hriechy, to je presne to, čo si zaslúžime. My všetci sme zhrešili proti Bohu (Rimanom 3:23), a preto si zasluhujeme večné zatratenie (Rimanom 6:23). Ak by sme mali dostať, čo si zaslúžime, skončili by sme v ohnivom jazere (Zjavenie 20:14-15). Ale Boh férový nie je, miesto toho je milosrdný a dobrý, pretože On poslal Ježiša Krista, aby zomrel na kríži namiesto nás a vzal tým na seba trest, ktorý si zaslúžime my (2. Korintským 5:21). Jediné, čo potrebujeme urobiť pre to, aby sme boli zachránení a aby nám bolo odpustené, je veriť v Neho a získame tak večný domov v nebi (Ján 3:16).

Aj napriek veľkej Božej milosti, by však nikto sám od seba v Neho neveril (Rimanom 3:10-18). Boh nás musí k sebe pritiahnuť, aby sme mohli veriť v Neho (Ján 6:44). Boh k sebe neťahá všetkých, len určitých ľudí, ktorých si zvrchovane vyberá (Rimanom 8:29-30; Efezanom 1:5, 11 ). Toto nie je „férové“ z nášho pohľadu, pretože to vyzerá, že Boh nezaobchádza so všetkými rovnako. Boh si však nemusí vybrať nikoho. Bolo by úplne spravodlivé pre všetkých stráviť večnosť v pekle. To, že Boh niektorých zachráni nie je nespravodlivé k tým, ktorých nezachráni, pretože oni dostanú presne to, čo si zasluhujú.

Tí, ktorých si Boh vybral, dostávajú Božiu lásku a milosť. Ak si Boh pritiahne naše srdcia a otvorí nám mysle, máme možnosť reagovať na odhalenie stvorenia (Žalm 19:1-3) a tiež na svedomie, ktoré do nás Boh vložil (Rímskym 2:15) a obrátiť sa k Bohu. Tí, ktorí sa k Nemu neobrátia, dostanú to, čo si zaslúžia, pretože Ho odmietli. Tí, ktorí Ho odmietnu, dostanú trest, ktorý je spravodlivý (Ján 3:18,36). Tí, ktorí veria dostanú oveľa viac a oveľa lepšie než to, čo si zaslúžia. Nikto však nie je potrestaný viac ako by si zaslúžil. Je Boh férový? Nie. Vďaka Bohu, že Boh je viac než férový! Boh je milostivý, milosrdný, odpúšťajúci, svätý a správny.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je Boh férový?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries