settings icon
share icon
Otázka

Znamená Ján 3:13, že nikto pred Ježišom nešiel do neba?

Odpoveď


Ján 3:13 hovorí: „Nik nevystúpil do neba, jedine ten, čo zostúpil z neba, Syn človeka.“ Tento verš sa ťažko vykladá a často sa nesprávne chápe. Často ho používajú aj tí, ktorí chcú v Biblii nájsť rozpory. Keď sa na tento verš pozrieme v kontexte, najmä na verše 10 až 12, vidíme, že Ježiš hovorí o autorite a platnosti svojho učenia. V 13. verši Ježiš Nikodémovi vysvetľuje, prečo je On jediný oprávnený hovoriť o týchto veciach, a to preto, že je jediný, kto kedy odišiel do neba a potom sa vrátil s poznaním z neba, aby učil ľudí.

Žiadny človek teda nemôže hovoriť o nebeských veciach tak autoritatívne ako Ježiš. Hovoriť o týchto veciach si vyžaduje ich dôverné poznanie a vyžaduje si, aby boli videné a zažité tak, ako ich zažil iba Ježiš. Ako nikto nevystúpil do neba a nevrátil sa, tak nikto nie je oprávnený hovoriť o týchto veciach, iba ten, ktorý zostúpil z neba. Ježiš hovoril, že On jediný bol tým, kto videl Otca, a On jediný je oprávnený ohlasovať Boha a zjaviť nám Ho (Ján 1:18).

To neznamená, že nikto nikdy nevošiel do neba alebo nebol spasený, pretože Henoch a Eliáš tam boli prenesení (1. Mojžišova 5:24; Židom 11:5; 2. Kráľov 2:11) a boli tam aj Abrahám, Izák, Jákob a ďalší. Skôr to znamená, že nikto nevystúpil a „nevrátil sa“ tak, aby bol oprávnený hovoriť o tamojších veciach. „Vystúpiť“ v sebe nesie myšlienku ísť na nejaké miesto s autoritou. Ježiš je jediný, kto kedy vystúpil do neba s autoritou, pretože je jediný Boží Syn (Ján 1:14).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Znamená Ján 3:13, že nikto pred Ježišom nešiel do neba?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries