settings icon
share icon
Otázka

Čo je Jákobov rebrík?

Odpoveď


Pojem „Jákobov rebrík" sa stal bežným slovným spojením - používa sa ako názov filmu, knihy, kvetu a dokonca aj ako názov elektrického zariadenia. Odkiaľ však toto slovné spojenie pochádza?

V 1. Mojžišovej 28:10-12 sa prvýkrát spomína „Jákobov rebrík", keď sa hovorí: „Jákob odišiel z Beér-Šeby a šiel do Charánu. Došiel na miesto, kde prenocoval, lebo slnko už zapadalo. Vzal jeden z kameňov, čo tam boli, dal si ho pod hlavu a ľahol si tam. Vo sne videl rebrík postavený na zemi, ktorého vrchol sa dotýkal neba. Boží anjeli po ňom vystupovali a zostupovali."

V tomto úryvku sa Boh zjavuje Jákobovi a potvrdzuje zmluvu, ktorú uzavrel s Abrahámom, a sľubuje Jákobovi (ktorý neskôr dostane meno Izrael), že jeho potomstvo bude početné a že zasľúbená krajina bude jedného dňa patriť jeho potomkom. V tomto videní Jákob vidí niečo podobné rebríku alebo schodisku (hebrejské slovo: sullam), čo znamená spojenie medzi Bohom a človekom. V tomto prípade to bol Boh, kto poskytol prostriedky potrebné na to, aby sa spojil s človekom, na rozdiel od ľudí z Babylonu v 1. Mojžišova 11, ktorí sa pokúšali dosiahnuť nebo vlastnými silami, okrem Božej pomoci.

Tieto dva úryvky Písma odrážajú rozdielne myšlienkové prúdy v otázke spasenia: Jedna skupina sa snaží dostať do neba na základe vlastných činov bez Božej pomoci, ale druhá skupina má prístup do neba na základe Božích ustanovení a len na základe Božích ustanovení.

Ako kresťania vnímame tento Jákobov sen ako veľmi symbolický a predstavuje Prostredníka, Ježiša Krista, ktorý prišiel na zem a stal sa pre nás rebríkom alebo schodiskom, aby sme mohli obnoviť vzťah s Bohom, ktorý bol prerušený kvôli hriechu. V liste Rimanom 5:1-2 sa píše: „Keď sme teda ospravedlnení z viery, máme pokoj s Bohom skrze nášho Pána Ježiša Krista. Skrze neho sme vierou získali aj prístup k milosti, v ktorej zostávame, a chválime sa nádejou na Božiu slávu."

Podľa Biblie bol Ježiš naším ideálom „Jákobovho rebríka", ktorý prišiel na zem z Jákobovho rodu prostredníctvom Božích ustanovení a vykúpil nás, aby sme mohli žiť v nebi na večnosť.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je Jákobov rebrík?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries