settings icon
share icon
Otázka

Čo je to Jabbécova modlitba?

Odpoveď


Jabbécova modlitba sa nachádza v historickej poznámke v rámci rodokmeňa: "Jabbéc bol vo väčšej úcte než jeho bratia. Jeho matka mu dala meno Jabbéc so slovami: ,V bolesti som ho porodila.’“ (1. Kroník 4:9-10). Táto modlitba sa stala známou vďaka vydaniu knižného bestselleru The Prayer of Jabez: Breaking Through to the Blessed Life (2000), ktorého autormi sú Dr. Bruce Wilkinson s Davidom Koppom.

O Jabbécovi sa vie len málo, okrem toho, že bol potomkom Júdu, bol čestným mužom a jeho matka ho pomenovala „Jabbéc“ (čo znamená „smutný“ alebo „tvorca smútku“), pretože jeho pôrod bol bolestivý. Vo svojej modlitbe Jabbéc volá k Bohu o ochranu a požehnanie. Pomocou slovnej hračky Jabez, „muž smútku“, prosí Boha, aby ho ochránil pred smútkom, ktorý jeho meno pripomínalo a zároveň predpovedalo.

Jabbécova modlitba v 1. Knihe kroník 4:10 obsahuje naliehavú prosbu o štyri veci: 1) Božie požehnanie. Jabbéc uznáva, že Boh Izraela je zdrojom všetkého požehnania, a prosí Boha o jeho milosť. Táto prosba sa nepochybne aspoň čiastočne zakladá na Božom zasľúbení požehnania Abrahámovi a jeho potomkom (1. Mojžišová 22:17).

2) Rozšírenie územia. Jabbéc sa modlí za víťazstvo a prosperitu vo všetkých svojich úsiliach a za to, aby sa jeho život vyznačoval rastom.

3) Prítomnosť Božej ruky. Týmto spôsobom Jabbéc prosil o Božie vedenie a jeho silu, aby boli zjavné v jeho každodennej existencii.

4) Ochrana pred škodou. Ježiš učil svojich učeníkov modliť sa týmto spôsobom: „Otče náš ktorý si v nebesiach... zbav nás zlého“ (Matúš 6:9,13). Jabbéc s dôverou hľadí na Boha ako na svojho ochrancu.

Jabbécovým cieľom v modlitbe bolo žiť bez zármutku a posledná vec, ktorú o ňom čítame, je, že Boh vypočul a odpovedal na jeho modlitbu. Podobne ako Šalamúnova pokorná modlitba za múdrosť (1. Kráľov 3:5-14), aj Jabbécova vrúcna modlitba za požehnanie bola vypočutá. Úspech, ktorý Jabbéc zožal, prevážil nad smútkom jeho začiatku. Jabbécova modlitba premohla Jabbécovo meno.

Jabbécova modlitba je dobrým príkladom toho, ako by sme mali modlitbu zaradiť medzi priority našich životov. Vždy by sme mali v núdzi hľadať pomoc od Boha a so svojimi prosbami môžeme ísť priamo k trónu milosti (Hebrejom 4:16). Spolu s modlitbami Anny, Jonáša, Ezechiáša, Pavla - a samozrejme so vzorovou modlitbou nášho Pána (Matúš 6:9-13) - poskytuje Jabbécova modlitba nádherný príklad Božieho dieťaťa, ktoré sa v pokore, viere a spoliehaní sa na Božiu dobrotu obracia k Majestátu na výsostiach.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to Jabbécova modlitba?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries