settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená skratka INRI? Čo bolo napísané na znamení pribitom na kríži nad Ježišovou hlavou?

Odpoveď


Ján 19:19 píše: „Pilát napísal aj nápis a dal ho zavesiť na kríž. Bolo tam napísané: „Ježiš Nazaretský, kráľ Židov." Ján 19:20 pokračuje: „Tento nápis čítalo mnoho Židov, lebo miesto, kde Ježiša ukrižovali, bolo blízko mesta. Bol napísaný po hebrejsky, po latinsky a po grécky." Dnes sa mnohokrát pri zobrazovaní Ježišovho kríža na nápise nad krížom nachádzajú písmená INRI. V latinčine by bol text „Ježiš Nazaretský, kráľ Židov" napísaný takto: „Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum". Skrátené znenie tejto frázy je „INRI". Je nepravdepodobné, že by písmená INRI boli skutočne na znamení, ktoré Pilát umiestnil nad Ježišovu hlavu, pretože v Ján 19:20 sa výslovne uvádza, že znamenie bolo napísané aramejsky, grécky a latinsky.

Hoci Jánovo evanjelium označuje tento spis ako „titul", Marek a Matúš ho označujú ako „obžalobu". Nad hlavami ukrižovaných osôb bolo zvykom uvádzať zločin, za ktorý trpeli, a meno trpiaceho. Obvinenie, na základe ktorého Pilát Ježiša odsúdil, bolo jeho tvrdenie, že je židovským kráľom. Paradoxne, „zločin", za ktorý bol Ježiš ukrižovaný, vôbec nie je zločin, ale absolútne pravdivé tvrdenie. Ježiš je nielen kráľom Židov, ale aj kráľom všetkých „Pán pánov a Kráľ kráľov" (Zjavenie 17:14 a 19:16). Je Kráľom nad celým vesmírom a všetkými jeho obyvateľmi. A nebol to žiadny Jeho vlastný zločin, ktorý bol pribitý na kríž; boli to zločiny (hriechy) každého, kto by v Neho kedy vložil svoju vieru pre spasenie. On „vymazal dlžobný úpis, ktorý svojimi nariadeniami svedčil proti nám, a úplne ho zrušil tým, že ho pribil na kríž" (Kolosanom 2:14).

Tak ako bol titul Kráľ Židov napísaný v troch jazykoch, tak ho aj ľudia všetkých národov a jazykov uznávajú za Spasiteľa, ako je to v skutočnosti so všetkými Božími vyvolenými, ktorých zachraňuje od všetkých hriechov tým, že ich nesie na vlastnom tele na kríži, a ktorých je schopný a ochotný, dokonalý a úplný, jediný a večný Spasiteľ.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená skratka INRI? Čo bolo napísané na znamení pribitom na kríži nad Ježišovou hlavou?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries