settings icon
share icon
Otázka

Kto boli essejci? Bol Ján Krstiteľ essejcom?

Odpoveď


Essejci boli židovskou mystickou sektou, ktorá sa trochu podobala farizejom. Žili v rituálnej čistote a odlúčení. Vznikli okolo roku 100 pred n. l. a po zničení Jeruzalema v roku 70 n. l. zmizli z dejín. essejci sa v Písme priamo nespomínajú, hoci niektorí sa domnievajú, že sa o nich môže hovoriť v Matúšovi 19:11, 12 a v Kolosanom 2:8,18 a 23. Záujem o esénov sa obnovil po objavení zvitkov od Mŕtveho mora, ktoré pravdepodobne zaznamenali a uložili eséni.

Medzi niektorými učencami bolo populárne tvrdenie, že Ján Krstiteľ bol Esejcom. Medzi Jánom a esénmi je niekoľko podobností: 1. Ján bol na púšti (Lukáš 1:80). Esejci boli na púšti. 2. Ján aj eséni pouţívali Izaiáš 40:3, aby sa označili za hlas na púšti. 3. Krst (alebo obmytie), ktorý praktizoval Ján a eséni, si vyžadoval zmenu srdca. Zároveň existujú významné rozdiely medzi Jánom Krstiteľom a esénmi: 1. Eséni sa skrývali mimo spoločnosti na púšti. Ján bol veľmi verejnou osobnosťou. 2. Ján mal oveľa prísnejšiu stravu (Lukáš 7:33) ako eséni. 3. Ján hlásal Ježiša ako Mesiáša. Essejci neuznávali Ježiša za Mesiáša, ale mysleli si, že Učiteľ spravodlivosti bude sám esejcom. 4. Medzi essénmi bola silná organizácia, ktorá chýbala učeníkom Jána Krstiteľa. Bol teda Ján Krstiteľ Esejcom? Hoci je to možné, nedá sa to jednoznačne dokázať ani biblicky, ani historicky.

Essejci ako sekta judaizmu dnes neexistujú. Existujú však okrajové skupiny, ktoré sa nazývajú essénmi. Jednou z takýchto skupín je Essejská cirkev Kristova, ktorá sa vyhlasuje za „oprávnených strážcov a hlavných šíriteľov pravého učenia Pána Krista a Pani Kristovej". Majú spoločné črty so všetkými kultmi a falošnými náboženstvami: ich „svätou knihou" je niečo iné ako Biblia; vo veľkej miere sa spoliehajú na mystiku a okultné zjavenia; veria, že oni a len oni majú pravdu; popierajú Trojicu; a popierajú biblické doktríny vrátane prvotného hriechu, neba, pekla a spasenia skrze Krista. Ako šíriteľom falošného učenia sa treba moderným „essejcom" vyhýbať.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto boli essejci? Bol Ján Krstiteľ essejcom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries