settings icon
share icon
Otázka

Kto boli Dismas a Gestas?

Odpoveď


Dismas a Gestas sú mená, ktoré sa niekedy uvádzajú ako dvaja lotri ukrižovaní na krížoch po Ježišovej pravici a ľavici. V novozákonných opisoch ukrižovania sa spomínajú dvaja muži, ale ich mená sa nikdy neuvádzajú. Mená Dismas a Gestas nepochádzajú z Nového zákona, ale sú prevzaté z pseudepigrafickej knihy, ktorá nie je zaradená do novozákonného kánonu. V dôsledku toho nie je známe, či Dismas a Gestas boli skutočnými menami dvoch mužov ukrižovaných v Ježišovom čase.

Mená Dismas a Gestas sa prvýkrát objavujú v apokryfnom spise s názvom „Evanjelium o Nikodémovi", o ktorom sa historici zhodujú, že vznikol v 4. storočí. Keďže tento dokument bol napísaný viac ako dve storočia po udalostiach a nachádza sa v knihe obsahujúcej ďalšie sporné informácie, málokto tvrdí, že týmto dvom konkrétnym menám možno pripisovať veľkú istotu.

Nakoniec treba spomenúť, že Dismas (niekedy sa píše Dysmas) bolo meno spojené s dobrým lotrom, ktorý prosil Ježiša, aby na neho pamätal v raji (Lukáš 23:43), zatiaľ čo Gestas bol ten, ktorý sa spolu so zástupom posmieval Ježišovi. V rímskokatolíckej tradícii bol Dismas kanonizovaný ako svätý, ktorého sviatok sa slávi 25. marca.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto boli Dismas a Gestas?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries