settings icon
share icon
Otázka

Čo sa môžeme naučiť z príbehu o Dávidovi a Goliášovi?

Odpoveď


Príbeh o Dávidovi a Goliášovi (1. Samuelova 17) je skutočným príbehom z biblickej histórie, ktorý ukazuje, ako sa Pán prihovára svojmu ľudu. Dávid bol pastier, najmladší z ôsmich synov Izaja z Betlehema. Kráľ Šaul a jeho muži bojovali proti Filištíncom, z ktorých jeden bol deväťmetrový obor menom Goliáš. Muži zo Šaulovho vojska sa Goliáša báli a nemal sa mu kto postaviť. Ale Dávid, plný viery a nadšenia pre Božie meno, ktorému sa Goliáš rúhal, zabil Goliáša kameňom a prakom. Potom Goliášovi odsekol hlavu vlastným mečom obra. Keď Filištínci videli, že ich šampión je mŕtvy, utiekli pred Izraelitmi, ktorí nad nimi dosiahli veľké víťazstvo.

Dôležitým bodom tohto príbehu je, že Goliáš sa vysmieval zvrchovanému Pánovi vesmíru. Vyzýval Boží ľud, aby sa mu postavil a ukázal, že ich Boh je mocnejší ako on. Kým do izraelského tábora neprišiel Dávid, nenašiel sa nikto, kto by bol ochotný vykročiť s vierou a postaviť sa obrovi. Dávidova viera však bola taká silná, že bol ochotný veriť, že Pán pôjde s ním a umožní mu poraziť Goliáša (1. Samuelova 17:36-37). Dávidova viera sa zrodila z jeho skúsenosti s Božou milosťou a milosrdenstvom v jeho doterajšom živote. Pán ho v minulosti vyslobodil z nebezpečných situácií, čím dokázal svoju moc a dôveryhodnosť, a Dávid sa spoliehal, že ho vyslobodí z Filištínca.

Z príbehu o Dávidovi a Goliášovi sa môžeme naučiť, že Boh, ktorému slúžime, je schopný poraziť všetkých obrov v našich životoch - strach, depresiu, finančné problémy, pochybnosti o viere - ak ho a jeho povahu poznáme dostatočne dobre na to, aby sme vykročili s vierou. Keď nevieme, čo nás čaká v budúcnosti, musíme Mu dôverovať. Nemôžeme však dôverovať niekomu, koho nepoznáme, takže poznanie Boha prostredníctvom Jeho Slova posilní našu vieru v Neho.

Ako kresťania, ktorí uverili Kristovi ako jedinej ceste do neba (Ján 14:6), náš boj s obrami v našich životoch vyústi do víťazstva, ak sa vierou pridŕžame Boha a jeho moci. Ilustrácia Dávida a Goliáša je len jedným z mnohých príkladov nadprirodzenej moci nášho Pána. Veľmi mu záleží na jeho deťoch a chce len to najlepšie pre nás. Niekedy to zahŕňa skúšky a boje, ale tie sú v konečnom dôsledku pre naše dobro a jeho slávu. Jakub nám hovorí, aby sme považovali za čistú radosť, keď sa stretávame so skúškami, pretože skúšajú našu vieru a rozvíjajú trpezlivosť a vytrvalosť (Jakub 1:2-4). Keď sme skúšaní týmito skúškami, môžeme sa v Pánovej moci postaviť proti každému obrovi a dôverovať nášmu Spasiteľovi, že zvíťazí.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo sa môžeme naučiť z príbehu o Dávidovi a Goliášovi?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries