settings icon
share icon
Otázka

Prečo sa mormóni označujú za Svätých neskorších dní?

Odpoveď


Keď v 19. storočí vrcholil hlad po náboženskej skúsenosti, kameňom úrazu sa stala nejednotnosť medzi rôznymi vetvami kresťanskej viery. Objavil sa muž menom Joseph Smith, ktorý ako riešenie navrhol svoje vlastné hlásané náboženské skúsenosti. Vyhlásil sa za Božieho proroka. Prívrženci tvrdili, že Boh Josephovi Smithovi obnovil „sväté kňazstvo [dávnych] apoštolov a učeníkov“. Smith tiež vyhlásil, že v týchto „neskorších dňoch“ sveta sa všetky ostatné cirkvi podieľajú na odpadnutí od viery a spaseniu a poučeniu možno dôverovať len jeho súkromnému zjaveniu (alebo zjaveniam osôb s ním spojených).

Predovšetkým úsilím Josepha Smitha a Olivera Cowderyho vznikla organizácia, ktorá dostala názov Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní. Tento názov údajne pochádza zo zjavenia od Ježiša Krista. Malo označovať tri konkrétne istoty: 1. Ježiš Kristus cirkev vysvätil; 2. služba cirkvi bola špecifická pre posledné dni sveta a 3. cirkev budú tvoriť len praví svätí, ktorých uznal Ježiš Kristus. Takýto názov mohol znieť veľmi príťažlivo v čase značne kolísavého učenia. Cirkev Svätých neskorších dní predložila, že jej úlohou je ustanoviť Božie kráľovstvo a zaviesť praktiky kresťanského náboženstva, ako to zamýšľal Boh. Tieto veci sa spoločne bežne nazývali „obnova evanjelia“ a boli súčasťou hnutia obnovy zo začiatku 19. storočia.

Podľa Biblie je to Boh, kto stanoví svoje kráľovstvo (Izaiáš 9:7). Svätí nie sú povolaní, aby to urobili za neho. Okrem toho, či už sa na posledné dni pozeráme ako na samotný koniec pozemského veku, alebo ako na všetky dni, ktoré nasledujú po skončení služby Ježiša Krista, neexistuje žiadna biblická podpora pre porušené evanjelium, ktoré potrebuje obnovu. Ježiš vyhlásil, že uznanie Šimona Petra za „Krista, Syna živého Boha“ je skala, na ktorej bude postavená jeho Cirkev a „pekelné brány ju nepremôžu...“ (Matúš 16:16, 18). Boh tiež vyhlasuje, že hoci sa niektorí odklonili od pravdy, „pevný Boží základ stojí“ (2. Timotejovi 2:18-19). Tieto verše poukazujú na trvalú povahu cirkvi v kontexte evanjelia. Naozaj, v posledných časoch sa bude hojne vyskytovať odpadnutie (Matúš 24:11), ale evanjelium zostane neporušené u tých, ktorí vytrvajú (Matúš 24:13-14).

Skutočnou úlohou dnešných svätých je pokračovať v ohlasovaní pravdy večného evanjelia (Ján 3:16; Marek 16:15) a „Ako vzor zdravých rečí maj to, čo si počul odo mňa vo viere a láske v Ježišovi Kristovi“ (2. Timotejovi 1:13).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo sa mormóni označujú za Svätých neskorších dní?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries