settings icon
share icon
Otázka

Je Boh proti potešeniu?

Odpoveď


Niektorí ľudia si predstavujú Boha ako krutého pána úloh, ktorý sa bráni akejkoľvek zábave alebo potešeniu. Pre nich je Bohom všednosti alebo Bohom pravidiel. To však nie je presný biblický obraz Boha.

Boh nás stvoril so schopnosťou prežívať potešenie. Viaceré miesta v Písme hovoria o našej rozkoši a potešení (napríklad Žalm 16; Príslovia 15:13; 17:22). Krása stvorenia a rozmanitosť ľudstva nám ukazujú Božiu tvorivú paletu. Mnohí ľudia nachádzajú potešenie v trávení času v prírode alebo vo vzťahoch s ľuďmi rôznych osobností. Je to dobré a správne. Boh chce, aby sme sa z jeho stvorenia tešili.

V Biblii vidíme, že sám Boh má z vecí radosť. Napríklad v Sofoniášovi 3:17 sa píše, že Boh sa z nás teší a spieva nad nami. Boh tiež v Starom zákone ustanovil viaceré oslavy a sviatky. Iste, tieto sviatky mali didaktický prvok, ale boli to aj oslavy. Písmo hovorí o tom, aby sme mali radosť - List Filipanom a Žalmy sú dve miesta, kde toho vidíme veľa. Ježiš vyhlasuje: „Zlodej prichádza, len aby kradol, zabíjal a hubil. Ja som prišiel, aby mali život, a to v hojnej miere“ (Ján 10:10). Život „v hojnej miere“ znie ako príjemná skúsenosť.

Boží dizajn ľudského tela odhaľuje, že potešenie je súčasťou Jeho plánu. Chuťové poháriky a iné zmyslové orgány sú dôkazom toho, že Boh nie je proti potešeniu. Prečo jedlo chutí tak dobre? Prečo je vôňa ruží príjemná? Prečo je príjemná masáž chrbta? Pretože to tak chcel Boh. Pôžitok bol Božím nápadom.

Niekedy si myslíme, že keď kresťania hovoria o potešení alebo radosti, myslia tým radosť z čítania Biblie, meditácie alebo služby. Určite máme z týchto vecí radosť, ale nie na úkor iných činností. Boh nás stvoril aj pre spoločenstvo s druhými a pre oddych. Boli sme stvorení, aby sme sa tešili z toho, že sme jeho deťmi, z používania talentov, ktoré nám udelil, a z účasti na radostiach, ktoré nám ponúka.

Je tiež múdre rozlišovať medzi rôznymi druhmi „potešenia“ v tomto svete. Žijeme v padlom svete, kde je to najlepšie, čo pre nás Boh pripravil, často prekrútené. To, že spoločnosť považuje nejakú činnosť za príjemnú, ešte neznamená, že je príjemná Bohu (pozri Galaťanom 5:19-21; Kolosanom 3:5-10; 1. Korinťanom 6:12-17). Keď sa zamyslíme nad týmito „pôžitkami“ sveta, zistíme, že v skutočnosti nie sú pre nás zdravé ani neprispievajú k dlhodobému potešeniu. Márnotratný syn sa vyžíval v hriechu, kým mu nedošli peniaze; potom zistil, že potešenie z hriechu je pominuteľné (Lukáš 15:11-17). Sú to falošní priatelia, ktorí v nás zanechávajú prázdnotu a túžbu.

Je tiež dôležité uvedomiť si, že cieľom nášho života nie je pôžitok. Hedonizmus je falošná filozofia. Boli sme stvorení, aby sme sa tešili z Boha (Žalmy 37:4) a s vďačnosťou prijímali dobré veci, ktoré nám poskytuje. A čo je ešte dôležitejšie, boli sme stvorení, aby sme mali vzťah s Bohom.

Nie, Boh nie je proti pôžitku. Je proti tomu, aby si pôžitok uzurpoval jeho miesto v našom živote. Niekedy sme povolaní vzdať sa momentálneho potešenia, aby sme investovali do väčšieho potešenia v Božom kráľovstve. Nebudeme sklamaní. Pre tých, ktorí hľadajú Jeho a Jeho spravodlivosť, má Boh pripravené „večnú blaženosť“ (Žalmy 16:11).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je Boh proti potešeniu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries