settings icon
share icon
Otázka

Kto je Boží ľud?

Odpoveď


Fráza „Boží ľud“ vždy naznačuje jasný vzťah. Boh povolal Abráma (neskôr Abraháma) v Genesis 12, aby odišiel zo svojej krajiny do novej, ktorú mu Boh ukáže. Keď tam prišiel, Boh mu povedal v Genesis 12:2 - „Urobím z teba veľký národ, požehnám ťa, zvelebím tvoje meno. Buď požehnaním!“ (Ekumenický preklad). Tento národ sa mal stať Izraelským národom, prvou skupinou, ktorá mala byť označená za Boží ľud.

Boh povedal Izraelu skrze proroka Izaiáša: „Svoje slová vložím do tvojich úst a schovám ťa v tieni svojej ruky, aby som upevnil nebesá, založil zem a povedal Sionu: ‚Ty si môj ľud.“ (Izaiáš 51:16, Ekumenický preklad). Boh tiež potvrdzuje, že Izrael je Jeho ľud v Ezechielovi 38:14, v proroctve pre susedný národ Góg.

Považujú sa Židia, ktorí neveria v Mesiáša Ježiša Krista za Boží ľud? Áno. Ježiš prišiel zachrániť celé ľudstvo, nie len Izrael (Rimanom 1:16, 10:12, Galaťanom 3:28). Vzťah Boha k Jeho ľudu je viac ako označenie, Izrael Ho nazýva svojim Bohom. Dávid hovorí: „Viem však, Bože môj, že skúmaš srdce a obľubuješ si úprimnosť. Z úprimného srdca som priniesol všetky tieto milodary a teraz pozorujem, že i tu prítomný tvoj ľud rád obetuje.“ (1. Kronická 29:17, Ekumenický preklad). Tu je Boží ľud rozoznaný podľa ochoty dávať Bohu, nie podľa národnosti.

Ktokoľvek, kto prijme Ježiša Krista ako Spasiteľa a Pána, stáva sa súčasťou Božieho ľudu. Tento vzťah sa nebuduje návštevou kostola alebo dobrými skutkami. Je to zámerné rozhodnutie nasledovať len Boha. Preto 2. Korinťanom 6:16 a Marek 8:38 naznačujú, že je potrebné si vybrať. Keď sa rozhodneme priľnúť k Bohu, On sa nás ujme. Vtedy sme skutočne Jeho ľud.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto je Boží ľud?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries