settings icon
share icon
Otázka

Ako môžeme rozoznať Boží hlas?

Odpoveď


Mnoho ľudí sa pýtalo túto otázku po mnoho rokov. Samuel počul Boží hlas, ale nerozoznal ho, až dokým mu Éli o tom nepovedal (1 Samuel 3:1-10). Gideon mal od Boha fyzické zjavenie a aj napriek tomu stále pochyboval o tom, čo počul až dovtedy, keď si vypýtal znamenie. A to nie jedno, ale tri (Sudcovia 6:17-22, 36-40). Keď sa snažíme počuť Boží hlas, ako môžeme vedieť, že je to naozaj On, kto rozpráva? V prvom rade máme niečo, čo ani Samuel, ani Gideon nemali. Máme kompletnú Bibliu, inšpirované slovo Božie, na to, aby sme ho čítali, študovali a nad ním meditovali. „Každé písmo, vdýchnuté od Boha, (je) aj užitočné učiť, karhať, napravovať a vychovávať v spravodlivosti, aby bol človek Boží dokonalý a spôsobný na všetko dobré.“ (2 Timoteovi 3:16-17). Ak máme otázku na akúkoľvek tému, alebo otázku ohľadom rozhodnutí v našich životoch, tak by sme sa mali pozrieť, čo na to hovorí Biblia. Boh nás nikde nebude viesť do niečoho, čo je protichodné tomu, čomu nás učil, alebo čo nám zasľúbil v Jeho slove (Títovi 1:2).

Po druhé, na to, aby sme Boží hlas počuli ho najprv musíme rozoznať. Ježiš povedal: „Moje ovce počúvajú môj hlas, aj ja ich poznám a nasledujú ma.“ (Ján 10:27). Tí, čo počujú Boží hlas sú tí, ktorí mu patria – tí, čo boli zachránení Jeho milosťou skrze vieru v Pána Ježiša. To sú tie ovce, ktoré počujú a rozoznávajú Jeho hlas, pretože Ho poznajú ako ich Pastiera a poznajú Pastierov hlas. Ak máme byť schopný rozoznať Boží hlas, musíme Mu patriť.

Po tretie, Jeho hlas počujeme keď trávime čas v modlitbe, štúdiom Biblie a tichom rozjímaní nad Jeho Slovom. Čím viac intímneho času strávime s Bohom a Jeho Slovom, tým ľahšie bude pre nás rozoznávať Jeho hlas a Jeho vedenie v našich životoch. Zamestnanci v banke sú trénovaní na to, aby rozoznali falošné bankovky. A to tým, že študujú pravé peniaze až tak z blízka, že je pre nich ľahké nájsť falzifikát. S Božím Slovom by sme mali byť tak oboznámení, že keď Boh prehovorí, tak nám bude jasné, že to je On. Boh k nám hovorí preto, aby sme poznali pravdu. Kým k ľuďom môže prehovárať počuteľným hlasom, Boh hlavne prehovára skrze Jeho Slovo a niekedy skrze Ducha svätého do nášho svedomia, skrze okolnosti a skrze iných ľudí. Ak aplikujeme to, čo počujeme s pravdou v Písme, tak sa môžeme naučiť rozoznávať Jeho hlas.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako môžeme rozoznať Boží hlas?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries