settings icon
share icon
Otázka

Má každý „Bohom vytvorenú prázdnotu“?

Odpoveď


Termín „Bohom vytvorená prázdnota“ znamená vlastne to, že každá osoba má prázdnotu v duši/duchu/živote, ktorú jedine Boh môže vyplniť. „Bohom vytvorená prázdnota“ je vrodená potreba ľudského srdca za niečim čo je iné, niečim vynikajúcim. Kazateľ 3:11 hovorí o tom, že Boh „vsadil večnosť do sŕdc“. Boh stvoril človečenstvo pre večnosť a jedine On môže splniť tú potrebu. Každá náboženstvo je založené na vrodenej potrebe po vzťahu s Bohom. Táto žiadosť môže byť splnená jedine Bohom, a preto to môžeme nazvať „Bohom vytvorenou prázdnotou“.

Problém spočíva v tom, že človečenstvo sa pokúša vyplniť túto prázdnotu rôznymi vecami, ktoré nie sú Boh. Jeremiáš 17:9 opisuje stav nášho srdca: „Srdce je klamlivé nad všetko a zradné je - kto sa v ňom vyzná?“ Šalamún tiež hovorí o tom istom: „To je zlo pri všetkom, čo sa deje pod slnkom, že údel všetkých je rovnosť a že aj srdce ľudí je plné zla, i pochabosť je v ich srdci, dokiaľ len žijú.“ (Kazateľ 9:3). Nový zákon súhlasí: „Pretože telesné zmýšľanie je nepriateľstvo voči Bohu, lebo sa nepoddáva, a ani sa nemôže poddať zákonu Božiemu.“ (Rimanom 8:7). Rimanom 1:18-22 hovorí o človečenstve, že ignoruje Boha a namiesto toho uctieva všetko iné, čo nie je Boh.

Žiaľ, mnohí trávia svoj život hľadajúc niečo, čo nie je Boh, aby vyplnilo ich túžbu po zmysle života – práca, rodina, šport a iné... Ale v hnaní sa za týmito vecami, ktoré nie sú večné, zostávajú nevyplnení a pýtaju sa, prečo sú takí prázdni. Niet pochýb o tom, že ľudia, ktorí pátrajú po veciach, ktoré nie sú Boh, predsa dosiahnu určitú „spokojnosť“. Ale keď sa pozrieme na Šalamúna, ktorý mal bohatstvo, úspech, úctu a silu na svete – všetko, čo človek hľadá – vidíme, že nič nevyplnilo jeho túžbu po večnosti. Povedal, že všetko je to „márnosť“, lebo ho nič z toho neuspokojilo. Na konci povedal: „Na záver všetkých rečí počuj: Boha sa boj a Jeho prikázania zachovávaj, lebo to je povinnosť každého človeka.“ (Kazateľ 12:13).

Tak ako kocka nemôže vyplniť okrúhlu dieru, ani „Bohom vytvorená prázdnota“ nemôže byť vyplnená ničím iným okrem Bohom. Jedine osobný vzťah s Bohom skrze vieru v Ježiša Krista môže navždy vyplniť „Bohom vytvorenú prázdnotu“.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Má každý „Bohom vytvorenú prázdnotu“?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries