settings icon
share icon
Otázka

Prečo Boh zatvrdil faraónovo srdce?

Odpoveď


2. Mojžišova 7:3-4 hovorí: „Ja však zatvrdím faraónovo srdce, hoci rozmnožím svoje znamenia a divy v Egypte, ale faraón vás neposlúchne; potom však položím svoju ruku na Egypt a za veľkých súdov vyvediem svoje voje, svoj ľud, Izraelcov z Egypta.“ Zdá sa, že je nespravodlivé to, že Boh zatvdil faraónove srdce a potom potrestal faraóna a Egypt pre faraónovo rozhodnutie. Prečo Boh zatvrdil faraónovo srdce? Len aby mohol dodatočne potrestať Egypt?

Po prvé, faraón nebol pobožný a bohabojný človek. Bol to tvrdý diktátor a nevšímal si utláčanie izraelského národa, ktorých v tej dobe bolo okolo 1,5 milióna. Izraelci boli otroci v Egypte okolo 400 rokov. Predchádzajúci faraón prikázal aby všetky izraelské mužské deti boli zavraždené pri narodení (2. Mojžišova 1:16). Faraón, ktorého srdce Boh zatvrdil bol zlý človek, a ľud ktorým vládol súhlasil s jeho skutkami a vládou, alebo sa v najmenšej miere neprotivil tomu.

Po druhé, skôr ako prišli prvé rany na Egypt, faraón zatvrdil svoje srdce a nepustil Izraelcov. „Ale farónovo srdce zatvrdlo“ (2. Mojžišova 7:13; 22; 8:19). „Vtedy povedali zaklínači faraónovi: Toto je Boží prst. Ale faraónovo srdce zatvrdlo i naďalej, a neposlúchol ich, ako predpovedal Hospodin.“ (2. Mojžišova 8:15). „Ale faraónovo srdce zatvrdlo aj tentoraz a ľud neprepustil.“ (2. Mojžišova 8:32). Egypt nemusel pretpieť tieto rany, keby faraón nezatvrdil svoje srdce. Boh mu dával rôzne upozornenia o tom čo sa stane. Ale on sa rozhodol, že zatvrdí svoje srdce a tak priniesol súd na seba a na svoj národ.

Ako výsledok faraónovej zatvrdilosti, Boh zatvrdil jeho srdce ešte viac a tak dovolil aby prišli rany na Egypt (2. Mojžišova 9:12; 10:20; 27). Faraón a celý Egypt sú príčinou pre tieto rany, preto že držali Izraelcov v otroctve celých 400 rokov. A preto že pláca za hriech je smrť (Rimanom 6:23), a faraón a Egypt zhrešili proti Bohu, tak jediné spravodlivé by bolo, aby Boh zničil Egypt. Takže to, že Boh zatvrdil faraónovo srdce a že poslal rany na Egypt nebolo vobec nespravodlivé. Vlaste tie rany – akokoľvek sa nám zdaju hrozné – predstavuju Božiu milosť, lebo nezničil úplne Egypt. Úplné zničenie by bolo to najspravodlivejšie.

Rimanom 9:17-18 hovorí: „Lebo Písmo hovorí faraónovi: Nato som ťa povolal do života, aby som na tebe dokázal svoju moc a aby sa moje meno rozhlasovalo po celej zemi. Tak teda: nad kým chce, sa zmilúva, a koho chce, zatvrdzuje.“ Z našej ľudskej perspektívy sa zdá, že je nespravodlivé aby Boh niekomu zatvril srdce a potom ho potrestal pre tú zatvrdilosť. Ale ak hovoríme biblický, tak všetci sme zhrešili proti Bohu (Rimanom 3:23) a odplata toho je smrť (Rimanom 6:23). Takže Božie zatvrdenie ľudského srdca nie je nespravodlivé; je to vlastne milosť v porovnaní s tym čo si človek zaslúžil.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo Boh zatvrdil faraónovo srdce?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries