settings icon
share icon
Otázka

Stvoril Boh zlo?

Odpoveď


Na prvý pohľad sa nám môže zdať, že ak Boh stvoril všetky veci, určite musel stvoriť i zlo. Treba si však vyjasniť jeden predpoklad. Na rozdiel od kameňa či elektriny zlo nie je „vecou.“ Nikto nemôže mať doma nádobu so zlom. Zlo neexistuje samé od seba – zlo je absencia niečoho iného. Ak by sme si mali vziať príklad, diera je skutočná, ale existuje iba v kontexte niečoho iného. Dierou nazývame absenciu zeminy – ale ak nemáme zeminu, nemáme ani dieru. Keď teda Boh tvoril svet, všetko, čo stvoril, bolo skutočne dobré. Medzi dobrými vecami, ktoré Boh stvoril, boli aj tvory, ktoré sa mohli slobodne rozhodnúť pre dobro. Na to, aby však mali skutočne na výber, musel Boh dovoliť, aby existovala aj iná voľba, než len dobro. Boh teda dovolil týmto slobodným anjelom a ľuďom, aby si vybrali medzi dobrom alebo nedobrom (zlom). Keď medzi dvoma dobrými vecami existuje zlý vzťah, nazývame to zlom, ale to zo zla nerobí „vec,“ ktorú Boh musel automaticky stvoriť.

Možno nám pomôže ešte jedna ilustrácia. Ak by sme sa akéhokoľvek človeka opýtali, či existuje chlad, pravdepodobne by povedal áno. Nie je to však správna odpoveď. Chlad neexistuje. Chlad je iba absenciou tepla. Rovnako neexistuje ani tma. Tma je iba absenciou svetla. Zlo je teda absenciou dobra, alebo lepšie povedané, zlo je absenciou Boha. Boh nemusel stvoriť zlo. Stačilo, že dovolil absenciu dobra.

Pozrime sa napríklad na Jóba. Satan chcel Jóba zničiť a Boh dovolil Satanovi, aby si s ním urobil, čo len chce. Nesmel ho však zabiť. Boh to všetko dovolil, aby Satanovi dokázal, že Jób nebol spravodlivý kvôli tomu, že ho Boh bohato požehnával, ale kvôli tomu, že Boha miloval. Boh je zvrchovaný a on má napokon v moci všetko, čo sa deje. Bez Božieho „povolenia“ sa Satan nezmôže na nič. Boh nestvoril zlo. Boh dovolil zlo. Ak by Boh nebol dovolil zlo, ľudské pokolenie i anjeli by mu slúžili z povinnosti a nie na základe vlastného rozhodnutia. Nechcel mať robotov, ktorí by jednoducho robili to, čo chce, lebo sú tak „naprogramovaní.“ Boh dovolil zlo, aby sme mohli mať skutočnú slobodnú vôľu a aby sme si mohli vybrať, či mu chceme slúžiť alebo nie.

V skutočnosti na tieto otázky neexistuje jedna správna odpoveď, ktorú by sme vedeli úplne pochopiť. Ako ohraničené ľudské bytosti nikdy nemôžeme úplne pochopiť nekonečného Boha (Rimanom 11:33-34). Niekedy si myslíme, že rozumieme Božím dôvodom, no neskôr zistíme, že sa niečo stalo z úplne iných dôvodov, než sme si pôvodne mysleli. Boh sa na veci díva z večnej perspektívy, zatiaľ čo my sa na veci dívame z pozemskej perspektívy. Prečo Boh vložil človeka na zem, aj keď vedel, že Adam a Eva zhrešia a tým celému ľudskému pokoleniu prinesú zlo, smrť a utrpenie? Prečo nás jednoducho nestvoril a nenechal v raji, kde by sme boli dokonalí a bez utrpenia? Najlepšou možnou odpoveďou je, že Boh nechcel stvoriť pokolenie robotov bez slobodnej vôle. Boh musel dovoliť zlo, aby sme sa mohli skutočne rozhodnúť, či ho chceme uctievať alebo nie. Vedeli by sme vlastne, aké je nebo úžasné, ak by sme nikdy nemuseli trpieť a ak by sme nepoznali zlo? Boh nestvoril zlo, Boh ho dovolil. Ak by nebol dovolil zlo, oslavovali by sme ho z povinnosti a nie preto, že sme sa tak slobodne rozhodli.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Stvoril Boh zlo?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries