settings icon
share icon
Otázka

„Boh pomáha tým, ktorí si pomáhajú sami" - je to v Biblii?

Odpoveď


„Boh pomáha tým, ktorí si pomáhajú sami" je pravdepodobne najčastejšie citovaná veta, ktorá sa v Biblii nenachádza. Tento výrok sa zvyčajne pripisuje Benovi Franklinovi, ktorý ho citoval v almanachu Poor Richard's Almanac v roku 1757. V skutočnosti pochádza od Algernona Sydneyho z roku 1698 v článku s názvom Discourses Concerning Government. Bez ohľadu na pôvodný zdroj tohto výroku Biblia učí opak. Boh pomáha bezmocným! V Izaiášovi 25:4 sa píše: „Veď si bol pevnosťou pre chudobného, baštou pre biedneho v jeho úzkosti, úkrytom pred búrkou, tieňom v horúčave..." List Rimanom 5:6 nám hovorí: „Veď Kristus v určenom čase, keď sme boli ešte bezmocní, zomrel za bezbožných."

Z hľadiska spasenia sme všetci úplne bezmocní. Všetci sme nakazení hriechom (Rimanom 3:23) a v dôsledku tohto hriechu sme odsúdení (Rimanom 6:23). Nič, čo môžeme urobiť sami, nemôže túto situáciu napraviť (Izaiáš 64:6). Našťastie Boh je pomocníkom bezmocných. Keď sme ešte boli hriešnikmi, Ježiš za nás zomrel (Rimanom 5:8). Ježiš zaplatil trest, ktorý sme my neboli schopní zaplatiť (2. Korinťanom 5:21). Boh nám poskytol „pomoc", ktorú potrebujeme, práve preto, že sme si sami nedokázali pomôcť.

Okrem spásy je možno správny aj pojem „Boh pomáha tým, ktorí si pomáhajú sami". Ako príklad uvediem, že ak by ste ma požiadali, aby som vám pomohol premiestniť nábytok, ale potom by ste sa len pozerali, ako vám nábytok premiestňujem, v skutočnosti by som vám nepomohol. Vykonával by som prácu za vás. Mnohí kresťania sa dostávajú do pasce nečinnosti. Mnohí kresťania prosia Boha o pomoc, ale potom očakávajú, že Boh všetko urobí sám. Ospravedlňujú to poukazovaním na to, že Boh sa postará podľa svojej vôle a vo svojom čase. To však nie je dôvod na nečinnosť. Ako konkrétny príklad uvedieme, že ak potrebujete prácu, požiadajte Pána, aby vám pomohol nájsť si prácu - ale potom buďte aktívni v skutočnom hľadaní práce. Aj keď je to v Jeho moci, je veľmi nepravdepodobné, že Boh spôsobí, aby vás zamestnávatelia prišli hľadať!

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

„Boh pomáha tým, ktorí si pomáhajú sami" - je to v Biblii?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries