settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená, že Boh je láska?

Odpoveď


Poďme sa najprv pozrieť na to, ako Biblia opisuje lásku, a neskôr sa pozrieme na to, akým spôsobom je Boh podstatou lásky. „Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, láska sa nevystatuje a nenadúva; nespráva sa neslušne, nehľadá svoj prospech, nerozčuľuje sa, nepočíta krivdy; neraduje sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy; všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa a všetko vydrží. Láska nikdy nezanikne“ (1 Korinťanom 13:4-8a). Toto je Božia definícia lásky, a keďže Boh je láska (1 Jána 4:8), je to zároveň definícia Božieho charakteru.

Láska (Boh) sa nikomu nenanucuje. Keď ľudia prichádzajú k Bohu, je to reakcia na Jeho lásku. Láska (Boh) je ku všetkým láskavá. Láska (Ježiš) slúži všetkým bez rozdielu. Láska (Ježiš) nezávidela iným, ale žila skromne a bez ponosovania. Láska (Ježiš) sa nechválila tým, kým bola v ľudskom tele, hoci mohla premôcť kohokoľvek, s kým sa stretla. Láska (Boh) sa nedožaduje poslušnosti. Boh sa nedožadoval poslušnosti od svojho Syna – to Ježiš ochotne poslúchol svojho Otca na nebi. „Aby svet poznal, že milujem Otca, robím tak, ako mi prikázal Otec.“ (Ján 14:31). Láska (Ježiš) sa vždy činil/činí v záujme iných.

Najväčšie vyjadrenie Božej lásky je zapísané v Jánovi 3:16: „Veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale mal večný život.“ To isté posolstvo nachádzame v liste Rimanom 5:8: „Boh dokazuje svoju lásku k nám tým, že Kristus zomrel za nás, keď sme boli ešte hriešni.“ Tieto verše svedčia o tom, že najväčším Božím prianím je, aby sme sa k nemu pripojili v Jeho večnom domove, v nebi. Je to možné len vďaka Nemu, pretože zaplatil za naše hriechy. Miluje nás, pretože sa tak rozhodol svojou vlastnou vôľou. Láska odpúšťa. „Ak vyznávame svoje hriechy, on je verný a spravodlivý: Odpustí nám hriechy a očistí nás od všetkej neprávosti.“ (1 Jána 1:9).

Čo teda znamená, že Boh je láska? Láska je Božou vlastnosťou. Láska je kľúčovým aspektom Božieho charakteru, Jeho osoby. Božia láska sa nijako vzájomne nevylučuje s Jeho svätosťou, spravodlivosťou, či Jeho hnevom. Všetky Božie vlastnosti sú v dokonalej harmónii. Všetko, čo Boh urobí, svedčí o Jeho láske, ale takisto aj o jeho spravodlivosti. Boh je dokonalým príkladom pravej lásky. Je úžasné, že ľuďom, ktorí príjmu Jeho Syna Ježiša Krista za svojho Spasiteľa, Boh prostredníctvom sily Ducha Svätého zveril schopnosť milovať tak, ako miluje On. (Ján 1:12; 1 Jána 3:1, 23-24).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená, že Boh je láska?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries