settings icon
share icon
Otázka

Čo Biblia hovorí o jedle, ktoré by sme mali jesť (košer)? Existuje jedlo, ktoré by kresťan nemal jesť?

Odpoveď


3. Mojžišova 11 hovorí o tom, čo Boh zakázal jesť Izraelcom. Zákaz zahŕňal jedenie ošípaných, kôrovcov, väčšiny hmyzu, vtákov stravujúcich sa zdochlinami a podobných zvierat. A ten príkaz sa vzťahoval iba na Izraelcov. Dôvod tohto príkazu (zákona) bol, aby sa Izrael odlišoval od iných národov. Keď tento dôvod prestal, Ježiš vyhlásil, že každý pokrm je čistý (Marek 7:19). Boh dal víziu Petrovi, kde mu hovorí, že všetky zvieratá je dovolené jesť: „A aj druhý raz zaznel k nemu hlas: Čo Boh očistil, to ty nemaj za poškvrnené!“ (Skutky 10:15). Keď Ježiš zomrel na kríži, naplnil Starý zákon (Rimanom 10:4; Galaťanom 3:24-26; Efežanom 2:15). Toto zarňuje aj čistú a nečistú stravu.

Rimanom 14:1-23 nás učí o tom, že nie každý je dostatočne vyspelý, aby vierou pochopil, že všetka strava je čistá. A preto keď sme s niekym, kto niečo považuje za nečisté, nemáme pohoršovať slabých. Máme právo jesť všetko. Ale nemame právo pohoršovať iných, hoci nemajú pravdu. Takže v dnešnej dobe máme právo jesť všetko, pokiaľ to nepohoršuje iných.

V Novom zákone milosti Biblia hovorí viac o tom, koľko jeme a nie čo jeme. Náš telesný apetít súvisí s možnosťou ovládať sa. Ak sa nevieme ovládať pri jedení, nemôžeme ovládať ani iné veci (žiadosť, nespravodlivosť, hnev...) a ani svoj jazyk. Nesmieme dovoliť, aby nás ovládali naše chúťky, ale my ich máme ovládať (5. Mojžišova 21:20; Príslovie 23:2; 2. Petrova 1:5-7; 2. Timoteovi 3:1-9; 2. Korinťanom 10:5).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo Biblia hovorí o jedle, ktoré by sme mali jesť (košer)? Existuje jedlo, ktoré by kresťan nemal jesť?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries