settings icon
share icon
Otázka

Čo je biblická numerológia?

Odpoveď


Biblická numerológia je štúdium čísel v Biblii. Dve z najčastejšie sa opakujúcich čísel v Biblii sú 7 a 40. Číslo 7 znamená dokončenie, alebo dokonalosť (Genesis 7:2-4; Zjavenie 1:20). Často sa nazýva „Božie číslo“, pretože On jediný je dokonalý a úplný (Zjavenie 4:5; 5:1, 5-6). Číslo 3 sa tiež považuje za číslo božej dokonalosti: Trojica pozostáva z Otca, Syna a Ducha Svätého.

Číslo 40 sa často chápe ako „číslo skúšok, preskúšania“. Napríklad Izraeliti putovali 40 rokov (Deuteronómium 8:2-5); Mojžiš bol na vrchu 40 dní (Exodus 24:18); Jonáš varoval Ninive, že za 40 dní príde súd (Jonáš 3:4); Ježiš bol pokúšaný 40 dní (Matúš 4:2); medzi Ježišovým vzkriesením a nanebovstúpením bolo 40 dní (Skutky 1:3). Ďalšie číslo, ktoré sa opakuje v Biblii, je 4, čo je číslo stvorenia: sever, juh, východ, západ; štyri ročné obdobia. Číslo 6 sa považuje za číslo človeka: človek bol stvorený na 6. deň; človek má pracovať len 6 dní. Ďalší príklad toho, že Biblia používa číslo na označenie niečoho, je v 13. kapitole Zjavenia, kde sa uvádza, že číslo Antikrista je 666.

O tom, či čísla skutočne majú alebo nemajú význam, sa stále diskutuje. Zdá sa, že Biblia naozaj používa čísla na vyjadrenie istých duchovných právd. Mnohí ľudia však prikladajú príliš veľký význam „biblickej numerológii“ a snažia sa nájsť osobitný význam za každým číslom v Biblii. Často je číslo v Biblii jednoducho číslo. Boh nás nevolá hľadať tajné významy, skryté posolstvá, alebo kódy v Biblii. V Písme je viac než dosť jasnej pravdy na to, aby naplnila všetky naše potreby a urobila nás „dokonalými a pripravenými na každé dobré dielo“ (2. Timoteovi 3:17).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je biblická numerológia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries