settings icon
share icon
Otázka

Vzťahuje sa neomylnosť Biblie len na originálne rukopisy?

Odpoveď


Iba originálne autografy (pôvodné rukopisy napísané apoštolmi, prorokmi atď.) sú pod Božím prísľubom inšpirácie a neomylnosti. Knihy Biblie, ako boli pôvodne napísané z inšpirácie Ducha Svätého (2. Timoteovi 3:16-17; 2. Petrov 1:20-21), boli 100% neomylné, presné, autoritatívne a pravdivé. Neexistuje žiadny biblický prísľub, že kópie originálnych rukopisov budú rovnako neomylné, alebo bez chýb odpisovateľov. Keďže Biblia bola tisíckrát skopírovaná počas tisícov rokov, pravdepodobne sa vyskytli nejaké chyby v prepisoch.

Ako sa s tým vysporiadame? Po prvé, je dôležité si uvedomiť, že biblické rukopisy, ktoré dnes máme, sa navzájom zhodujú na 99 %. Áno, existujú určité menšie rozdiely, ale prevažná väčšina biblického textu je identická. Väčšina rozdielov je v interpunkcii, koncovkách slov, menších gramatických problémoch, slovoslede atď. – problémy ľahko vysvetliteľné ako chyby v písaní. Žiadna dôležitá teologická, alebo biblická otázka nie je spochybnená žiadnym údajným omylom, alebo rozporom. Biblické rukopisy z 15. storočia úplne súhlasia s rukopismi z 3. storočia. Môžeme mať absolútnu istotu, že Biblia, ktorú máme dnes, je takmer úplne identická s tým, čo napísali apoštoli a proroci pred 2000 rokmi.

Po druhé, nemali by sme hovoriť: „Ach, to je len pisárska chyba“. Prevažnú väčšinu, ak nie všetky, biblické „chyby“ možno vysvetliť logickým a vierohodným spôsobom. Tie, ktoré sa nedajú vysvetliť, alebo je ich veľmi ťažké vysvetliť, môžu mať odpoveď, ktorú v tomto bode jednoducho nepoznáme. To, že nevieme nájsť vysvetlenie, neznamená, že neexistuje. Veriť, že ide o pisateľskú chybu, musí byť absolútne poslednou možnosťou u akejkoľvek údajnej biblickej „chyby“.

V konečnom dôsledku je však možné, že do našich moderných rukopisov a prekladov Biblie sa vkradli chyby. Prepisovači a prekladatelia sú ľudia a robia chyby. Skutočnosť, že Biblia je neuveriteľne presná,

je svedectvom o jej inšpirácii a zachovaní Bohom.

Môžeme teda veriť Biblii? Absolútne! Preklady Biblie, ktoré dnes máme, sú Božie Slovo. Dnešná Biblia je rovnako smerodajná ako bola v 1. storočí nášho letopočtu. Biblii môžeme úplne dôverovať, že je i dnes Božím posolstvom pre nás. Áno, biblické zasľúbenia o inšpirácii a neomylnosti platia priamo len pre pôvodné rukopisy. To však nemá vplyv na to, či sú naše moderné Biblie presné a autoritatívne. Božie Slovo trvá naveky, napriek občasným zlyhaniam a chybám odpisovačov a prekladateľov.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Vzťahuje sa neomylnosť Biblie len na originálne rukopisy?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries