settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o strachu?

Odpoveď


Biblia hovorí o dvoch druhoch strachu. Prvý je prospešný a mali by sme ho rozvíjať. Druhý by sa mal prekonať. Prvý je strach pred Pánom. Neznamená to však, že sa máme niečoho báť. Je to skôr bázeň pred Bohom; bázeň pred Jeho silou a slávou. Je to zároveň rešpekt pred Jeho hnevom. Inými slovami, je to vlastne uvedomenie si všetkého, čím Boh je a to prichádza skrze poznanie Jeho a Jeho vlastností.

Strach pred Pánom prináša mnohé požehnania a privilégie. Je to začiatok múdrosti a vedie k poznaniu (Žalm 111:10). Iba blázon pohŕda múdrosťou a karhaním (Príslovie 1:7). Ďalej, strach Pánov prináša život, odpočinok, pokoj a spokojnosť (Príslovie 19:23). Je prameňom života (Príslovie 14:27) a zabezpečuje nám istotu (Príslovie 14:26).

Vidíme, ako má byť strach pred Pánom podporovaný. Ale druhý typ strachu, ktorý sme spomenuli vôbec nie je prospešný. Je to „duch bojazlivosti“, o ktorom hovorí Pavel v 2. Timoteovi 1:7: „Boh nám zaiste nedal ducha bojazlivosti, ale (ducha) moci, lásky a sebaovládania.“ Duch bojazlivosti nepochádza od Boha.

Ale predsa sa nám stáva, že sa bojíme a ten strach nás môže odvládať. Aby sme zvíťazili nad tým strachom musíme sa spoliehať na Boha. „V láske nieto strachu, ale dokonalá láska vyháňa strach, pretože (príčinou) strachu sú úzkosti pred trestom, a kto sa bojí, nie je dokonalý v láske.“ (1. Jánova 4:18). Nikto nie je dokonalý a Boh to vie. A preto nás povzbudzuje v celej Biblii. Už od samého začiatku v 1. Mojžišovej až do konca Zjavenia Boh nám hovori: „Neboj sa.“

Napríklad Izaiáš 41:10 hovorí: „Neboj sa, lebo ja som s tebou, nepozeraj ustrašene vôkol seba, lebo ja som Boh tvoj! Posilním ťa a pomôžem ti, i podopriem ťa svojou spásonosnou pravicou.“ Často sa bojíme budúcnosti a toho, čo nás čaká. Ale Ježiš hovorí, že sa Boh stará o nebeské vtáctvo, tak o čo viac sa bude starať o svoje deti? „Preto nebojte sa, vy ste viac ako mnoho vrabcov!“ (Matúš 10:31). Iba niekoľko týchto veršov hovorí o viacerých druhov strachu. Boh nám hovorí, aby sme sa nebáli toho, že budeme sami alebo slabí, že nás nikto nebude počuť, alebo že nám bude niečo chýbať. A takéto povzbudenia sa nachádzajú v celej Biblii.

V Žalme 56:11 hovorí: „Ja v Boha dúfam, nebojím sa, čo mi urobí človek?“ Je toto silné svedectvo o tom, ako pôsobí viera v Boha. Bezohľadu nato, čo sa stane, žalmista bude dôverovať Bohu, lebo pozná Božiu moc. Takže kľúč v prekonávaní strachu je spoliehanie sa na Boha. Viera v Boha je odmietanie strachu. Je to spoliehanie sa na Neho v najťažších chvíľach a dôvera, že všetko bude dobre. A toto spoliehanie prichádza z poznania Boha, že je dobrý. Ako čo Jób povedal: „Nech ma aj zabije, iné nečakám, len svoje cesty chcem obhajovať pred Ním.“ (Jób 13:15).

Keď sa naučíme dôverovať Bohu, nebudeme sa viac báť vecí, ktore sa dejú proti nám. Budeme ako žalmista, ktorý povedal: „Nech sa radujú všetci, ktorí dúfajú v Teba a plesajú neustále. Ty ich ochraňuj, nech v Tebe jasajú milovníci Tvojho mena.“ (Žalm 5:12).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o strachu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries