settings icon
share icon
Otázka

Je Biblia dnes relevantná?

Odpoveď


Židom 4:12 hovorí: „Lebo živé je Božie slovo, účinné a ostrejšie ako každý dvojsečný meč; preniká až po oddelenie duše od ducha a kĺbov od špiku a rozsudzuje myšlienky a úmysly srdca.“ I keď Bibliu písalo viac ako 40 autorov v rozpätí 1500 rokov, jej presnosť a relevantnosť zostávajú nezmenené. Biblia je jedinečný objektívny zdroj každého objavenia, ktoré nám Boh dal o sebe a o svojom pláne pre ľudské pokolenie.

Biblia obsahuje veľký počet informácií o svete prírody, ktoré sú potvrdené vedeckým pozorovaním a skúmaním. Niektoré z týchto oddielov, vrátane 3 Mojžišovej 17:11, Kazateľa 1:6-7, Jóba 36:27-29, Žalmu 102:25-27 a Kolosenským 1:16-17. Ako sa biblický príbeh o Božom pláne vykúpenia ľudského rodu vyvíja, mnohé rozličné osobnosti boli malebne opísané. Na taký spôsob nám Biblia ponúka veľký počet informácií o ľudskom správaní a jeho tendenciách. Naša každodenná skúsenosť nám ukazuje, že sú tieto informácie presnejšie a lepšie opisujú ľudský stav, ako ktorákoľvek psychologická kniha. Mnohé historické fakty, zapísané v Biblii, sú potvrdené aj z nebiblických zdrojov. Historické prieskumy často ukazujú na veľký súlad medzi biblickými a nebiblickými zdrojmi, keď ide o ten istý prípad. V mnohých prípadoch sa Biblia považuje za historicky presnejšiu.

Avšak, Biblia nie je historická kniha, ani psychologický text, ani vedecký denník. Biblia je opis, ktorý nám Boh dal o sebe a o tom, čo sú Jeho želania a plány pre ľudstvo. Najdôležitejšia časť tohto zjavenia, je príbeh našej oddelenosti od Boha skrze hriech a o spôsobe, ako Boh zabezpečil obnovenie nášho obecenstva, skrze obeť svojho Syna, Ježiša Krista, na kríži. Naša potreba za vykúpením sa nemení. A ani Božie prianie, aby nás zmieril so Sebou.

Biblia obsahuje veľký počet pravdivých a relevantných informácií. Najdôležitejší odkaz v Biblii – vykúpenie – je univerzálny a nepretržite platný pre ľudstvo. Božie slovo nebude nikdy zastarané, potlačené ani vylepšené. Kultúra sa mení, zákon sa mení, generácie prichádzajú a odchádzajú – ale Božie slovo je relevantné dnes ako i prvého dňa, keď bolo napísané. Celé Písmo nemusí byť úplne aplikovateľné pre dnes, ale celé Písmo obsahuje pravdu, ktorú my môžeme a mali by sme aplikovať v našom živote dnes.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je Biblia dnes relevantná?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries