settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o spravovaní svojich peňazí?

Odpoveď


Biblia má toho dosť čo povedať ohľadom spravovanie peňazí. Ohľadom požičiavania si je Biblia vo všeobecnosti proti. Pozri sa na Príslovia 6:1-5; 20:16; 22:7, 26-27 („Bohatý panuje nad chudobnými a dlžník je otrokom veriteľa...Nepatri k tým, čo dávajú ruku, čo sa zaručujú za dlhy! Ak nebudeš mať čím zaplatiť, vezmú ti aj posteľ spod teba.“). Znovu a znovu nás Biblia varuje pred hromadením si majetku a vyzýva nás k tomu, aby sme miesto toho hľadali duchovné bohatstvo. Príslovia 28:20: „Verný muž bude hojne požehnaný, ale trest neminie toho, kto chce rýchlo zbohatnúť.“ Pozri sa tak isto na Príslovia 10:15; 11:4; 18:11; 23:5.

Príslovia 6:6-11 nám ponúkajú múdrosť ohľadom lenivosti a finančného zlyhania, ktoré z nej nevyhnutne vzíde. Hovoria nám, aby sme sa pozreli na mravcov, ktorí pracujú aby si nazhromaždili pre seba jedlo. Pasáž tak isto varuje pred tým, aby sme naspali vtedy, keď máme pracovať na niečom prospešnom. „Lenivec“ je lenivá osoba, ktorá by radšej odpočívala ako pracovala. Jeho koniec je jasný – chudoba a nedostatok. Na druhej strane spektra sa nachádza ten, kto je posadnutý zhromažďovaním peňazí. Ako napríklad ten v Kazateľovi 5:10, ktorý nikdy nemá dostatok majetku na to, aby ho to uspokojilo a neustále musí mať viac a viac. Prvý list Timoteovi 6:6-11 nás tak isto varuje pred pascou toho, že budeme túžiť po bohatstve.

Miesto toho, aby sme túžili po kope bohatstva je biblickým modelom dávanie, nie dostávanie. „Toto však hovorím: Kto skúpo rozsieva, skúpo bude aj žať; kto však hojne rozsieva, hojne bude aj žať. Každý (nech dá), ako si umienil v srdci, nie z neochoty alebo z prinútenia; lebo ochotného darcu miluje Boh.“ (2 Korintským 9:6-7). Tak isto sme vyzvaní k tomu, aby sme boli dobrými sluhami nad tým, čo nám dal Boh. V Lukášovi 16:1-13 povedal Ježiš podobenstvo o nepoctivom sluhovi. Má to byť pre nás výstrahou pred úbohým spravovaním. Morálny príbeh je toto: „Keďže ste teda neboli verní v nespravodlivej mamone, kto vám zverí pravé (bohatstvo)?“ (verš 11). Tak isto sme zodpovední za to, aby sme boli schopní sa postarať o svoju domácnosť, presne tak, ako nám to 1 Timoteovi 5:8 pripomína: „Ak sa niekto nestará o svojich, a najmä o domácich, zaprel vieru a je horší ako neveriaci.“

Keď to zhrnieme, čo nám Biblia hovorí o spravovaní peňazí? Odpoveď sa dá zhrnúť do jedného slova – múdrosť. S peniazmi si máme počínať múdro. Máme si šetriť peniaze, ale nie ich nahromaďovať. Peniaze máme míňať, no s opatrnosťou a kontrolou. Máme vrátiť späť Pánovi, radostne a obetavo. Peniaze máme použiť na pomoc iným, no s bystrosťou a vedením Božieho Ducha. Nie je nič zlé na tom byť bohatý, no je zlé milovať peniaze. Nie je nič zlé na tom byť chudobný, no je zlé míňať peniaze na banálne veci. Neustálou radou Biblie na spravovanie peňazí je byť múdrym.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o spravovaní svojich peňazí?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries