settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená, že Biblia je neomylná? Čo je to biblická neomylnosť?

Odpoveď


Slovo neomylný znamená „neschopný omylu“. Ak je niečo neomylné, nikdy sa to nemýli, a teda je to absolútne dôveryhodné. Jednoducho povedané, Biblia nikdy nesklame.

Biblia o sebe tvrdí, že je neomylná, v 2. Petrovom liste 1:19: „a tak sa prorocké slovo stalo pre nás pevnejší“. Peter pokračuje opisom toho, ako Písmo vzniklo: „Predovšetkým si buďte vedomí, že žiadne proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad. 21 Veď proroctvo nikdy nepovstalo z vôle človeka, ale ľudia poslaní Bohom hovorili z vnuknutia Ducha Svätého“ (2. Petrova 1:20-21).

Takisto vidíme, že neomylnosť je naznačená v 2. Timotejovi 3:16-17: „Celé Písmo je Bohom vnuknuté“ a má za následok vytváranie Božích služobníkov, ktorí sú individuálne „dokonalý a pripravený na každé dobré dielo“. Skutočnosť, že Boh „vnukol“ Písmo, zaručuje, že Biblia je neomylná, pretože Boh nemôže vdýchnuť omyl. Skutočnosť, že Biblia pripravuje Božích služobníkov na službu, ukazuje, že nás vedie k pravde, a nie k omylu.

Ak je Boh neomylný, potom bude neomylné aj Jeho Slovo. Učenie o neomylnosti Písma je založené na pochopení dokonalosti Božieho charakteru. Boží zákon je „dokonalý, občerstvuje dušu“ (Žalm 19:8), pretože Boh sám je dokonalý. Z teologického hľadiska je Boh úzko spojený so svojím Slovom; Pán Ježiš sa nazýva „Slovo“ (Ján 1:14).

Treba poznamenať, že učenie o neomylnosti sa týka len pôvodných dokumentov. Chyby v preklade, tlačové chyby a preklepy sú zjavné ľudské chyby a väčšinou sa dajú ľahko odhaliť. Avšak to, čo biblickí autori pôvodne napísali, bolo úplne bez chýb alebo opomenutí, pretože Duch Svätý dohliadal na ich úlohu. Boh je pravdivý a dokonale spoľahlivý (Ján 14:6; 17:3) a také je aj jeho slovo (Ján 17:17).

Biblia tvrdí o svojej úplnej (na rozdiel od čiastočnej) dokonalosti je v Žalme 12:6, Žalme 19:8, Prísloviach 30:5 a na mnohých ďalších miestach. Všade je vecná a v skutočnosti nás posudzuje (a nie naopak): „Veď Božie slovo je živé a účinné, ostrejšie ako akýkoľvek dvojsečný meč. Preniká až po oddelenie duše od ducha a kĺbov od špiku a rozsudzuje túžby a úmysly srdca“ (Hebrejom 4:12).

Biblia je jediným objektívnym zdrojom všetkého, čo nám Boh dal o sebe a o svojom pláne s ľudstvom. Ako neomylné Božie slovo je Biblia neomylná, autoritatívna, spoľahlivá a postačujúca na uspokojenie našich potrieb.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená, že Biblia je neomylná? Čo je to biblická neomylnosť?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries