settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o násilí?

Odpoveď


Násilie je definované ako „fyzická sila vynaložená s cieľom násilia, poškodenia alebo zneužitia“ a násilie je, žiaľ, súčasťou každodenného života. Je v našich filmoch a televíznych programoch a žijeme vo svete, kde sa moc často upevňuje prostredníctvom násilia. Pre kresťanov je však spôsob sveta vždy prekonaný pravdou Slova. Čo teda hovorí Biblia o násilí?

Po prvé, násilie v mysli je rovnako zraňujúce ako násilie rukami. V 3. knihe Mojžišovej 19:17 sa píše: „Neprechovávaj vo svojom srdci nenávisť voči svojmu bratovi. Rozhodne však pokarhaj svojho blížneho, aby si jeho hriech nevzal na seba.“ Keď vieme, že niekto je v hriechu, je láskavejšie zamlčať to a budovať voči nemu nenávisť a odpor? Boh hovorí, že máme hovoriť úprimne, a Ježiš nám v Matúšovi 5:21-22 hovorí, že vražedný hnev môže nahnevaného človeka priviesť k Božiemu súdu rovnako rýchlo ako fyzické násilie. Násilie, ktoré prejaví voči niekomu inému, môže Boh vrátiť na neho samého.

A čo násilie vo vojne? 2. Mojžišova 20:13 bol nesprávne preložený ako „nezabíjaj“, ale doslova znamená „nevraždi“. Boh v dejinách svojho ľudu dovolil spravodlivé vojny. Od Abraháma cez Deboru až po Dávida Boží ľud bojoval ako nástroj súdu od spravodlivého a svätého Boha. List Rimanom 13:1-4 nám hovorí, že sa máme podriadiť vládnym autoritám a že národy majú právo nosiť meč proti zloduchom, cudzím aj domácim.

K násiliu dochádza, ale musíme si uvedomiť rozdiel medzi svätým súdom nad hriechom a našou osobnou pomstou voči tým, ktorých nemáme radi, čo je nevyhnutným dôsledkom pýchy (Žalmy 73:6). Hoci muži sú náchylnejší akceptovať násilie (najmä preto, že kultúry zobrazujú skutočných mužov ako tých, ktorí nikdy neplačú, vždy majú plán a nosia zbraň), najmúdrejší muž všetkých čias napísal: „Nezáviď násilníkovi a nezvoľ si nijakú z jeho ciest“ (Príslovia 3:31). Modlitba a trpezlivosť prekoná násilie a hnev ktorýkoľvek deň.EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o násilí?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries