settings icon
share icon
Otázka

Sú v Biblii chyby, protirečenia alebo nezhody?

Odpoveď


Ak čítate Bibliu ako jeden celok bez tendencie hľadania chýb – zistíte, že je ona veľmi súvislá, dôsledná a pomerne ľahko pochopiteľná kniha. Áno, sú aj ťažké oddiely. Áno, sú aj verše, ktoré akoby boli v protiklade. To, čo by sme si mali pamätať je, že je Biblia písaná 40 rôznymi autormi v období asi 1500 rokov. Každý autor písal iným štýlom, z inej perspektívy, rozličnému obecenstvu, z rozličných dôvodov. Mali by sme očakávať nejaké rozdiely. Avšak, rozdiel nie je v protirečení. Robí sa iba o chybe, ak v žiadnom prípade nie je prístupný ani jeden spôsob, na ktorý by sa verše alebo oddiely mohli zladiť. Aj keď by odpoveď nebola k dispozícii práve teraz, to neznamená, že odpoveď neexistuje. Mnohí nachádzali chyby v Biblii v historickej oblasti alebo v geografii, aby neskôr zistili, že Biblia mala pravdu, keď boli objavené mnohé archeologické náleziská.

Na našej Anglickej internetovej stránke veľmi často dostávame otázky typu: „Vysvetlite, ako nasledovné verše nie sú v protiklade!“ alebo: „Aha, tu je jedna chyba v Biblii!“ Musíme uznať, že niektoré veci, na ktoré ľudia občas dávajú narážky, sú ťažké na vysvetlenie. Medzitým, náš argument je, že existujú životne a intelektuálne vysvetliteľné odpovede na každú údajnú chybu, alebo protiklad v Biblii. Existujú knihy a internetové stránky, ktoré majú celé zoznamy „všetkých chýb v Biblii.“ Väčšina ľudí jednoducho iba plní svoje „náboje“ z takýchto miest – oni sami nenachádzajú údajné chyby. Tiež existujú knihy a internetové stránky, ktoré vyvracajú tieto údajné chyby. Najsmutnejší fakt je, že ľudia, ktorí útočia na Bibliu nie sú opravdivo zainteresovaní za odpoveď – všetko čo chcú, je útok. Mnohí „útočníci na Bibliu“ sú aj vedomí odpovede, ale pokračujú v používaní rovnakých, plytkých argumentov znova a znova.

Takže, čo urobiť, keď za vami príde niekto s údajnou chybou v Biblii? (1) Modlite sa a hľadajte riešenie, či je v Písme jednoduché riešenie. (2) Urobte prieskum používajúc dobré Biblické komentáre, knihy pre „Obranu Biblie“ a biblické internetové stránky s vyhľadávačom, ktoré sú prístupné. (3) Pýtajte sa svojho pastora/vodcu v cirkvi, či vám môžu pomôcť v hľadaní riešenia. (4) Ak aj po podniknutých krokoch (1), (2) a (3) nemáte jasnú odpoveď – dôverujte Bohu, že je Jeho slovo pravdivé a že existuje riešenie, ktoré jednoducho ešte nie je odhalené (2 Timoteovi 2:15; 3:16-17).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Sú v Biblii chyby, protirečenia alebo nezhody?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries