settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o astrológii alebo zverokruhu? Je astrológia niečo, čo by mal kresťan študovať?

Odpoveď


Biblia má veľa čo povedať o hviezdach. Najzákladnejšie pre naše chápanie hviezd je, že ich stvoril Boh. Ukazujú jeho moc a majestátnosť. Nebesá sú Božím „dielom“ (Žalmy 8:3; 19:1). On má všetky hviezdy spočítané a pomenované (Žalmy 147:4).

Biblia tiež učí, že Boh usporiadal hviezdy do rozpoznateľných skupín, ktoré nazývame súhvezdia. Biblia spomína tri z nich: Orión, Medveď (Ursa Major) a „krivý had“ (pravdepodobne Draco) v Jóbovi 9:9; 26:13; 38:31-32 a Amosovi 5:8. V tých istých pasážach sa spomína aj skupina hviezd Plejády (Sedem hviezd). Boh je ten, kto „upevňuje pásy“ týchto súhvezdí; on je ten, kto ich vyvádza „každú v jej čase“. V Jóbovi 38:32 Boh poukazuje aj na „Mazzárot“, čo sa zvyčajne prekladá ako „súhvezdia“. Mnohí si myslia, že ide o odkaz na dvanásť súhvezdí zverokruhu.

Súhvezdia sa sledujú a študujú už tisícročia. Egypťania a Gréci poznali zverokruh a používali ho na meranie začiatku jari už stáročia pred Kristom. O význame súhvezdí zverokruhu sa toho napísalo veľa, vrátane teórií, podľa ktorých sú starovekým zobrazením Božieho plánu spásy. Napríklad súhvezdie Leva možno považovať za nebeské zobrazenie Leva z Júdovho kmeňa (Zjavenie 5:5) a Panna by mohla byť pripomienkou panny, ktorá porodila Krista. Biblia však neuvádza žiadny „skrytý význam“ týchto ani iných súhvezdí.

Biblia hovorí, že hviezdy spolu so slnkom a mesiacom boli dané „aby oddeľovali deň od noci“ a „ročné obdobia“ (1. Mojžišova 1:14), to znamená, že nám mali označovať čas. Sú tiež „znameniami“ v zmysle navigačných „ukazovateľov“ a po celé dejiny ľudia používali hviezdy na určovanie svojich ciest po zemeguli.

Boh použil hviezdy ako ilustráciu svojho prísľubu, že dá Abrahámovi nespočetné potomstvo (1. Mojžišova 15:5). A tak vždy, keď Abrahám pozrel na nočnú oblohu, mal pripomienku Božej vernosti a dobroty. Konečný súd nad zemou budú sprevádzať astronomické udalosti týkajúce sa hviezd (Izaiáš 13:9-10; Joel 3:15; Matúš 26:29).

Astrológia je „výklad“ predpokladaného vplyvu hviezd (a planét) na ľudský osud. Je to falošná viera. Kráľovských astrológov na babylonskom dvore zahanbil Boží prorok Daniel (Daniel 1:20) a boli bezmocní pri výklade kráľovho sna (Daniel 2:27). Boh uvádza astrológov medzi tými, ktorí budú na Božom súde spálení ako strnisko (Izaiáš 47:13-14). Astrológia ako forma veštenia je v Písme výslovne zakázaná (5. Mojžišova 18:10-14). Boh zakázal Izraelitom uctievať a slúžiť „nebeskému vojsku“ (5. Mojžišova 4:19). Niekoľkokrát vo svojich dejinách však Izrael upadol práve do tohto hriechu (príkladom je 2. Korinťanom 17:16). Ich uctievanie hviezd im zakaždým prinieslo Boží súd.

Hviezdy by mali prebúdzať úžas nad Božou mocou, múdrosťou a nekonečnosťou. Hviezdy by sme mali používať na sledovanie času a miesta a mali by nám pripomínať Božiu vernosť a zachovávanie zmluvy. Celý čas pritom uznávame Stvoriteľa nebies. Naša múdrosť pochádza od Boha, nie od hviezd (Jakub 1:5). Božie slovo, Biblia, je naším sprievodcom životom (Žalmy 119:105).EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o astrológii alebo zverokruhu? Je astrológia niečo, čo by mal kresťan študovať?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries