settings icon
share icon
Otázka

Je rozdiel medzi knihou života a Baránkovou knihou života?

Odpoveď


V Novom zákone je osem odkazov na „knihu života“ a dva z nich sa konkrétne týkajú knihy života, ktorá patrí Baránkovi, Ježišovi Kristovi. Sedem z odkazov sa nachádza v knihe Zjavenie. Tí, ktorých mená sú zapísané v knihe života, sú tí, ktorí patria Bohu, tí, ktorí získali večný život.

Pavol hovorí o tých, ktorí s ním pracovali, ako o tých, ktorých mená sú v knihe života (Filipanom 4:3), pričom knihu života opäť identifikuje ako záznam mien tých, ktorí majú večnú spásu. Rovnakým spôsobom sa Zjavenie 3:5 vzťahuje na knihu života, v ktorej sa nachádzajú mená veriacich v Pána. Sú to tí, ktorí prekonávajú skúšky pozemského života a dokazujú, že ich spasenie je skutočné. Tento verš tiež objasňuje, že keď je meno zapísané do knihy života, Ježiš sľubuje, že ho nikdy nezmaže, čím opäť dokazuje učenie o večnej bezpečnosti. Pán Ježiš, ktorý v tejto časti Zjavenia hovorí k cirkvám, sľubuje, že vyzná tých, čo Mu patria, pred svojím Otcom. A naopak, Zjavenie 20:15 odhaľuje osud tých, ktorých mená nie sú zapísané v knihe života – večnosť v ohnivom jazere.

V Zjavení 13:8 a 21:27 nachádzame odkazy na „Baránkovu knihu života“, v ktorej sú aj mená všetkých tých, ktorí boli umytí krvou Baránka, Ježiša Krista. Baránok, ktorý bol „zabitý od stvorenia sveta“, má knihu, v ktorej sú zapísaní všetci tí, ktorí boli vykúpení Jeho obeťou. Sú to tí, ktorí vstúpia do Svätého mesta, Nového Jeruzalema (Zjavenie 21:10), a ktorí budú žiť navždy v nebi s Bohom. Keďže kniha života zaznamenáva všetkých, ktorí majú večný život skrze Baránka, je jasné, že kniha života a Baránkova kniha života sú jedno a to isté.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je rozdiel medzi knihou života a Baránkovou knihou života?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries