settings icon
share icon
Otázka

Čo sa stalo pri Babylonskej veži?

Odpoveď


Babylonská veža je opísaná v 1. Mojžišovej 11:1-9. Po potope Boh prikázal ľudstvu „Ploďte sa, množte sa a naplňte zem“ (1. Mojžišova 9:1). Ľudstvo sa rozhodlo urobiť presný opak: „Potom povedali: ‚Poďme, vybudujme si mesto a vežu, ktorá svojím vrcholom bude siahať do neba! Tak sa preslávime a nerozptýlime sa po celej zemi‘“ (1. Mojžišova 11:4). Ľudstvo sa rozhodlo postaviť veľké mesto a všetci sa tam zhromaždiť. Rozhodli sa postaviť obrovskú vežu ako symbol svojej moci, aby si urobili meno (1. Mojžišova 11:4). Táto veža sa spomína ako Babylonská veža.

V reakcii na to Boh poplietol jazyky ľudstva, takže sa už nemohli medzi sebou dorozumieť (1. Mojžišova 11:7). Výsledkom bolo, že ľudia sa zhromažďovali s inými ľuďmi, ktorí hovorili rovnakým jazykom, a potom spoločne odišli a usadili sa v iných častiach sveta (1. Mojžišova 11:8-9). Boh poplietol jazyky pri babylonskej veži, aby presadil svoj príkaz, aby sa ľudstvo rozšírilo po celom svete.

Niektorí biblickí učitelia tiež veria, že Boh stvoril rôzne rasy ľudstva pri Babylonskej veži. Je to možné, ale biblický text o tom neučí. Pravdepodobnejšie sa zdá, že rôzne rasy existovali už pred Babylonskou vežou a že Boh na základe rôznych rás aspoň čiastočne pomiešal jazyky. Od babylonskej veže sa ľudstvo rozdelilo na základe jazyka (a možno aj rasy) a usadilo sa v rôznych častiach sveta.

V 1. Mojžišovej 10:5,20 a 31 sa opisuje, že Noemovi potomkovia sa rozišli po zemi „podľa svojho jazyka, podľa svojich rodov vo svojich národoch“. Ako je to možné, veď Boh zmiešal jazyky až pri Babylonskej veži v 11. kapitole 1. Mojžišovej knihy? V 1. Mojžišovej knihe 10 sa uvádzajú potomkovia troch Noemových synov: Sema, Chama a Jafeta. Uvádza ich potomkov na niekoľko generácií. Pri vtedajšej dlhej dĺžke života (pozri 1. Mojžišova 11:10-25) sa rodokmene v 1. Mojžišovej 10 pravdepodobne vzťahujú na niekoľko stoviek rokov. Príbeh o Babylonskej veži, ktorý sa rozpráva v 1. Mojžišovej 11:1-9, poskytuje podrobnejšie informácie o čase, keď došlo k pomiešaniu jazykov. V 1. Mojžišovej 10 sa hovorí o rôznych jazykoch. 1. Mojžišova 11 nám hovorí, ako rôzne jazyky vznikli.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo sa stalo pri Babylonskej veži?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries