settings icon
share icon
Otázka

Kto bola Ašera?

Odpoveď


Ašera alebo Aštarta bolo meno hlavného ženského božstva uctievaného v starovekej Sýrii, Fenícii a Kanaáne. Feničania ju nazývali Aštoreth, Asýrčania ju uctievali ako Ištar a Filištínci mali chrám Ašery (1. Samuelova 31:10). Kvôli neúplnému dobytiu kanaánskej krajiny Izraelom uctievanie Ašery prežilo a sužovalo Izrael, a to od chvíle, keď Jozue zomrel (Sudcov 2:13).

Ašeru predstavoval kmeň stromu bez končatín zasadený do zeme. Kmeň bol zvyčajne vyrezaný do symbolického vyobrazenia bohyne. Kvôli spojeniu s vyrezávanými stromami sa miesta uctievania Ašery bežne nazývali „háje“ a hebrejské slovo „asherah“ (množné číslo, „asherim“) mohlo označovať buď bohyňu, alebo háj stromov. Jedným zo zlých skutkov kráľa Manassesa bolo, že „aj sochu Ašery, ktorú urobil, postavil v chráme“ (2. kniha kráľov 21:7). Iný preklad výrazu „sochu Ašery“ je „rytina hája“ (Roháček).

Ašera, považovaná za bohyňu mesiaca, bola často predstavovaná ako družka Baala, boha slnka (Sudcov 3:7; 6:28; 10:6; 1. Samuelova 7:4; 12:10). Ašéru uctievali aj ako bohyňu lásky a vojny a niekedy ju spájali s Anat, ďalšou kanaánskou bohyňou. Uctievanie Ašery bolo známe svojou zmyselnosťou a zahŕňalo rituálnu prostitúciu. Kňazi a kňažky Ašery sa venovali aj vešteniu a predpovedaniu budúcnosti.

Pán Boh prostredníctvom Mojžiša zakázal uctievanie Ašery. Zákon stanovil, že v blízkosti Jehovovho oltára nesmie byť háj stromov (5. Mojžišova 16:21). Napriek jasným Božím pokynom bolo uctievanie Ašery v Izraeli stálym problémom. Keď Šalamún skĺzol do modloslužby, jedným z pohanských božstiev, ktoré priniesol do kráľovstva, bola Ašera, nazývaná „bohyňa Sidončanov“ (1. kniha kráľov 11:5,33). Neskôr Jezabel uctievanie Ašery ešte viac rozšírila, keď na kráľovskej výplatnej listine bolo 400 Ašeriných prorokov (1. kniha kráľov 18:19). Niekedy Izrael zažíval prebudenie a významné krížové výpravy proti uctievaniu Ašery viedli Gedeón (Sudcov 6:25-30), kráľ Asa (1. kniha kráľov 15:13) a kráľ Joziáš (2. kniha kráľov 23:1-7).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto bola Ašera?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries