settings icon
share icon
Otázka

Čo je to animizmus?

Odpoveď


Animizmus je viera, že všetko má dušu alebo ducha, po latinsky „anima“, vrátane zvierat, rastlín, skál, hôr, riek a hviezd. Animisti veria, že každá anima je mocný duch, ktorý im môže pomôcť alebo ublížiť a treba sa mu klaňať, báť sa ho alebo ho nejakým spôsobom uznávať. Animizmus je primitívne náboženstvo, ktorého prívrženci už tisíce rokov zbožšťujú zvieratá, hviezdy a modly akéhokoľvek druhu a praktizujú špiritizmus, čarodejníctvo, veštenie a astrológiu. Používajú mágiu, kúzla, zaklínadlá, povery, amulety, talizmany, amulety alebo čokoľvek, o čom veria, že im pomôže ochrániť ich pred zlými duchmi a upokojiť dobrých duchov.

Prvky animizmu sú prítomné v mnohých falošných náboženstvách vrátane hinduizmu, mormónstve a všetkých kultov New Age. Falošné náboženstvo vždy nejakým spôsobom učí, že duch v človeku je v skutočnosti Boh a praktiky tohto náboženstva nám pomôžu uvedomiť si to a rozvinúť božieho ducha, aby sme aj my mohli byť Bohom. Je to tá istá lož, ktorú satan šíri od rajskej záhrady, keď pokúšal Adama a Evu, keď im povedal: „budete ako Boh“ (1. Mojžišova 3:5).

Biblia jednoznačne hovorí, že Boh je len jeden a všetko ostatné, od anjelov v nebi až po zrnká piesku na pláži, bolo stvorené ním (1. Mojžišova 1:1). Každé náboženstvo, ktoré učí, že existuje viac ako jeden Boh, učí lož. „Predo mnou nebol utvorený boh a ani po mne nebude“ (Izaiáš 43:10) a „Ja som Hospodin, iného niet. Okrem mňa niet Boha“ (Izaiáš 45:5). Uctievanie falošných bohov, ktorí v skutočnosti vôbec nie sú bohmi, je hriech, ktorý Boh obzvlášť nenávidí, pretože ho oberá o slávu, ktorá mu právom patrí. V Biblii Boh mnohokrát zakazuje uctievanie falošných bohov.

Okrem toho Biblia prísne zakazuje praktiky animistov. „Keby spomedzi vás niektorý muž či žena vyvolával duchov zomrelých alebo bol veštcom, musí zomrieť. Ukameňujte ich. Sami ponesú vinu za svoju krv“ (3. Mojžišova 20:27). Animistické praktiky sú otvorenými dverami pre vstup démonov do života ľudí. Biblia veľmi dôrazne odsudzuje tých, ktorí takéto praktiky vykonávajú (5. Mojžišova 18; 3. Mojžišova 20; Izaiáš 47).

Ako každé falošné náboženstvo, aj animizmus je len ďalším plánom Satana, otca lži. Mnohí ľudia na celom svete sú však oklamaní lebo „protivník, diabol, obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zhltol“ (1. Petrov 5:8).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to animizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries