settings icon
share icon
Otázka

Kto boli Amorejci?

Odpoveď


Amorejci boli starovekým národom, ktorý sa často spomína v Starom zákone. Pochádzali z jedného zo synov Kanaána (1. Mojžišova 10:15-16). V prvých nápisoch boli Amorejci známi aj ako Amurra alebo Amurri. „Krajina Amorejčanov" zahŕňala Sýriu a Palestínu. Niektoré južné pohoria v Judsku sa tiež nazývali Amorejskou pahorkatinou (5. Mojžišova 1:7, 19-20).

Izraeliti pod Mojžišovým vedením porazili dvoch amorejských kráľov Síchona a Óga (5. Mojžišova 31:4). V Jozue 10:10 izraelský ľud porazil piatich amorejských kráľov a v Jozue 11:8 bolo víťazstvo definitívne. V Samuelových časoch existoval medzi Izraelom a Amorejčanmi mier (1. Samuelova 7:14).

O necelé storočie neskôr prinútil kráľ Šalamún zvyšných Amorejčanov k otroctvu: „Všetok ľud, čo zostal z Amorejčanov ... ktorí nemali izraelský pôvod, 21 ich potomkov, ktorí po nich zostali v krajine a ktorých Izraeliti nestihli vyhubiť kliatbou, podrobil Šalamún až dodnes núteným prácam" (1. kniha kráľov 9:20-21). Amorejčania sa naposledy spomínajú v Amosovi 2:10. Predpokladá sa, že buď vymreli, alebo boli absorbovaní do izraelskej kultúry.

Amorejčania boli v čase svojej najväčšej slávy známi ako krutí bojovníci. Mojžiš hovoril o Ógovi, kráľovi Amorejčanov, ako o veľmi vysokom mužovi, ktorého lôžko bolo dlhé približne 13,5 metra (5. Mojžišova 3:11). Napriek ich silnej početnosti a vojenskej sile boli Amorejčania zničení kvôli uctievaniu falošných bohov. Dobytie ich krajiny Izraelom bolo súčasťou Božieho súdu nad pohanskou amorejskou kultúrou.

Tu je niekoľko ponaučení, ktoré si môžeme vziať od Amorejčanov:

Po prvé, len jediný, pravý Boh je hodný uctievania. Amorejské modly a falošní bohovia, ktorých predstavujú, nemôžu konkurovať všemocnému Bohu Izraela.

Boh tiež dáva národom príležitosť na pokánie pred súdom (2. Petrov 3:9; Zjavenie 2:20-21). Amorejský národ mal dosť času na to, aby sa odvrátil od svojho modlárstva, ale opovrhol Božou dobrotou a trpezlivosťou a odmietol sa kajať (Rimanom 2:4). Pánov súd nad nimi bol prísny a každý, kto napodobňuje ich vzburu, bude večne ľutovať (Rimanom 2:5; Matúš 10:28; Zjavenie 2:22-23).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto boli Amorejci?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries