settings icon
share icon
Otázka

Kto sú dvadsiati štyria starší (24) v Zjavení?

Odpoveď


Zjavenie 4:4 hovorí: „Okolo trónu bolo dvadsaťštyri trónov a na trónoch sedelo dvadsaťštyri starších, odetých do bieleho rúcha a so zlatými vencami na hlavách.“

Kniha Zjavenie nikde konkrétne neidentifikuje týchto dvadsaťštyri starších. S najväčšou pravdepodobnosťou sú však predstaviteľmi Cirkvi. Je nepravdepodobné, že by išlo o anjelské bytosti,

ako niektorí naznačujú. Skutočnosť, že sedia na trónoch, naznačuje, že kraľujú s Kristom. Nikde v Písme anjeli nevládnu, ani nesedia na trónoch. O Cirkvi sa však opakovane hovorí, že vládne a vládne s Kristom (Zjavenie 2:26-27, 5:10, 20:4, Matúš 19:28, Lukáš 22:30).

Navyše, grécke slovo, ktoré sa tu prekladá ako „starší“, sa nikdy nepoužíva na označenie anjelov, ale iba mužov, najmä mužov určitého veku, ktorí sú zrelí a schopní spravovať Cirkev. Slovo starší by bolo nevhodné na označenie anjelov, ktorí nestarnú. Ich spôsob obliekania by tiež naznačoval, že ide o mužov. U veriacich sa častejšie vyskytujú biele odevy, ktoré symbolizujú Kristovu spravodlivosť pripísanú nám pri spasení (Zjavenie 3:5,18; 19:8).

Zlaté koruny, ktoré nosili starší, tiež naznačujú, že ide o mužov, nie o anjelov. Koruny anjelom nikdy neboli zasľúbené a ani Písmo nikde neuvádza, že by boli videní s korunou na hlave. Slovo preložené ako „koruna“ (veniec) sa tu vzťahuje na korunu víťaza, ktorú nosia tí, ktorí úspešne súťažili a zvíťazili, ako to Kristus zasľúbil (Zjavenie 2:10, 2. Timoteovi 4:8, Jakub 1:12).

Niektorí ľudia veria, že týchto dvadsaťštyri starších predstavuje Izrael, ale v čase tohoto zjavenia Izrael ako celý národ ešte nebol vykúpený. Starší nemôžu predstavovať svätých v období Súženia z rovnakého dôvodu — nie všetci boli v čase Jánovho videnia obrátení. Najpravdepodobnejšou možnosťou je, že starší predstavujú vytrhnutú Cirkev, ktorá spieva piesne vykúpenia (Zjavenie 5:8-10). Nosia koruny víťazstva a odišli na miesto, ktoré im pripravil ich Vykupiteľ (Ján 14:1-4).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto sú dvadsiati štyria starší (24) v Zjavení?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries