settings icon
share icon
Klausimas

Kas yra tarpo teorija? Ar kas nors įvyko tarp Pradžios 1:1 ir 1:2?

Atsakymas


Pradžios 1:1-2 parašyta: „Pradžioje Dievas sutvėrė dangų ir žemę. Žemė buvo be pavidalo ir tuščia, tamsa gaubė gelmes, ir Dievo Dvasia sklandė virš vandenų.“ Tarpo teorijos šalininkai teigia, jog Dievas sukūrė pilnai funkcionuojančią žemę su gyvūnais, įskaitant dinozaurus ir kitus iš iškasenų mums žinomus sutvėrimus. Tuomet kažkas įvyko- tikriausiai šėtono nuopolis į žemę- ir visiškai sunaikino žemę, planeta tapo be pavidalo ir tuščia. Taigi Dievas pradėjo viską iš pradžių ir dar kartą sukūrė žemę rojaus pavidale, kaip toliau aprašyta Pradžios knygoje. Tarpo teorija skiriasi nuo teistinės evoliucijos ir dienos-amžių teorijos. Ji taip pat vadinama senosios žemės kreacionizmo, tarpo kreacionzimo ir sugriovimo-rekonstrukcijos teorija.

Jaunos žemės kreacionizme, Pradžios 1:1 pagal hebrajų istorijų pasakojimo formą yra laikoma viso pirmo skyriaus apibendrinimu. Dievas sutvėrė dangų ir žemę. Antroje eilutėje prasideda detalesnis, žingsnis po žingsnio proceso, kurį pirma eilutė apibendrino, aprašymas. Tačiau teiginys “žemė buvo be pavidalo ir tuščia, tamsa gaubė gelmes” (Pradžios 1:2) gali būti painus. Kai kuriems konservatyviems teologams mintis, kad Dievas sukūrė nenaudingą, beformę žemę, yra nepatogi, ir tai juos skatina rinktis tarpo teoriją arba senos žemės perspektyvą.

Pasak konservatyvių tarpo teorijos šalininkų, Pradžios 1:1 apibūdina pradinę Dievo kūriniją- visais atžvilgiais tobulą. Tuomet tarp 1 ir 2 eilučių Šėtonas maištavo prieš Dievą danguje ir buvo išmestas. Šėtono nuodėmė „sugadino“ pradinę kūriniją. Dėl Šėtono maišto žemė buvo sunaikinta ir joje įsivyravo mirtis. Iš žemės nieko neliko; ji buvo „be pavidalo ir tuščia“, pasiruošusi atsatymui. Nėra duoto konkretaus metų skaičiaus, kiek tas laiko „tarpas“ tęsėsi, bet tai galėjo būti milijonai metų.

Žinoma, Šėtonas turėjo nupulti prieš Adomo nuopolį, kitaip sode nebūtų buvę pagundymo. Jaunos žemės kreacionistai teigia, jog Šėtonas nuopuolė kažkada po Pradžios 1:31. Tarpo kreacionistai sako, kad Šėtonas nupuolė tarp Pradžios 1:1 and 1:2.

Vienas iš tarpo teorijos keblumų yra teiginys, kad kūrinija iškentė mirtį ir sunaikinimą prieš Adomo nuopolį. Romiečiams 5:12 parašyta: „Todėl, kaip per vieną žmogų nuodėmė įėjo į pasaulį, o per nuodėmę mirtis, taip ir mirtis pasiekė visus žmones, nes visi nusidėjo.“ Tarpo teorijos šalininkai tai atremia sakydami, kad buvo du pasauliai. Šėtono nuodėmė atnešė mirtį pradinei kūrinijai, kokia ji bebūtų, ir Adomo nuodėmė atnešė mirtį atkurtai kūrinijai, žmonijos karalystei. Per Adomo nuodėmę, blogis įėjo į mūsų pasaulį ir žmogaus karalystė buvo prakeikta. Bet maištas jau egzistavo už žmonijos karalystės ribų (dvasinėje karalystėje), nes Šėtonas ir jo angelai jau buvo nupuolę (Izaijo 14:12-14; Ezechielio 28:12-18). Nuodėmė negalėjo įeiti į žmogaus karalystę iki tol, kol žmogus to nepasirinko. Ir Šėtonas, per gyvatę, sėkmingai sugundė žmogų priimti tą sprendimą.

Vienas iš prieštaravimų tarpo teorijai yra idėja, kad, jeigu kažkas svarbaus būtų nutikę tarp Pradžios 1:1 ir 1:2, Dievas būtų mums pasakęs vietoje to, kad paliktų mus neišmanioms spėlionėms. Taip pat Pradžios 1:31 Dievas paskelbė, kad Jo kūrinija yra „labai gera“- šį teiginį sunku įtalpinti į teoriją, kuri teigia, jog blogis jau egzistavo dėl Šėtono nuopolio „tarpe“.

Įmanoma tikėti šešių dienų sukūrimo savaite ir tuo pačiu tikėti tarpo teorija. Nebūtina tikėti evoliucija, kad galėtum tikėti tarpo teorija, nes tas tarpas yra prieš sukūrimo pirmą dieną, aprašytą Pradžios 1:3. Dėl šios priežasties yra konservatyvių mokslininkų, kurie tiki tarpo teorija, tačiau po jos pagrindinių šalininkų- C.I. Scofield ir J. Vernon McGee- mirties teorijos priimtinumas vis blėsta.

Dauguma tų, kurie tiki šia teorija, tai daro bandydami sutaikyti senos žemės ir evoliucines teorijas su Pradžios knyga. Bet tai atrodo kaip dirbtinis sutaikymas. Paprasčiausiai skaitant Pradžios 1 skyrių, mes nematome jokios užuominos apie laiko tarpą tarp pirmų dviejų eilučių. Pradžios 1:1 skaitome, kad Dievas sukūrė dangų ir žemė. Pradžios 1:2 mus informuoja, kad, kai Dievas pradėjo kurti, žemė buvo be pavidalo, tuščia ir tamsi. Ji buvo neužbaigta ir negyvenama. Likusi Pradžios 1 skyriaus dalis pasakoja, kaip Dievas šią beformę, tuščią ir tamsią žemę užbaigė užpildydamas ją gyvybe, grožiu ir gerumu.

EnglishGrįžti į svetainę lietuvių kalba

Kas yra tarpo teorija? Ar kas nors įvyko tarp Pradžios 1:1 ir 1:2?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries