settings icon
share icon
Klausimas

Kodėl Pradžios 1-2 skyriuose yra du sukūrimo aprašymai?

Atsakymas


Pradžios 1:1 parašyta: „Pradžioje Dievas sutvėrė dangų ir žemę.“ Tačiau atrodo, kad Pradžios 2:4 prasideda antra, kitokia sukūrimo istorija. Ši ištrauka dažnai yra neteisingai interpretuojama, kai galvojama, kad yra du skirtingi sukūrimo aprašymai, nors iš tikrųjų joje apibūdinamas tas pats sukūrimas. Juose nėra nesutapimų dėl sukūrimo eiliškumo ir jie neprieštarauja vienas kitam. Pradžios 1 skyrius apibūdina „šešias kūrimo dienas“ (ir septintą poilsio dieną), o Pradžios 2 skyriuje aprašyta tik viena to kūrimo diena- šeštoji diena- ir tame nėra jokių prieštaravimų.

Pradžios 2 skyriuje, autorius grįžtą atgal į tos chronologinių įvykių eigos šeštą dieną, kurios metu Dievas sukūrė žmogų. Pirmame skyriuje, Pradžios knygos autorius pristato žmogaus sukūrimą šeštą dieną kaip viso kūrimo kulminaciją. Tuomet, antrame skyriuje, jis tą žmogaus sukūrimą aprašo detaliau.

Yra du pagrindiniai tvirtinimai, teigiantys, jog yra prieštaravimų tarp Pradžios 1 ir 2 skyrių. Pirmasis yra apie augalus. Pradžios 1:11 užrašyta, jog Dievas sukūrė augmeniją trečią dieną. Pradžios 2:4-5 parašyta, jog prieš žmogaus sukūrimą nebuvo augalų: „Tokia yra dangaus ir žemės kilmė, kai jie buvo sukurti tą dieną, kurią Viešpats Dievas sutvėrė žemę ir dangų, ir visus lauko augalus, kurių dar nebuvo žemėje, ir visas lauko žoles, kurios dar nežėlė; nes Viešpats Dievas nesiuntė į žemę lietaus ir nebuvo žmogaus žemei įdirbti.“ Tai kuris iš jų yra teisingas? Ar Dievas sukūrė augmeniją trečią dieną prieš sukuriant žmogų (Pradžios 1), ar po to, kai Jis sukūrė žmogų (Pradžios 2)? Šiose dvejose ištraukose yra panaudoti du skirtingi Hebrajų žodžiai reiškiantys augmenyją. Pradžios 1:11 panaudotas terminas reiškia augmeniją bendrai paėmus. Pradžios 2:5 panaudotas konkretesnis terminas, kuris reiškia „augmenija, kuriai reikia priežiūros“ (pavyzdžiui, žmogaus, kuris dirbtų žemę ar sodininko). Šios dvi ištraukos neprieštarauja viena kitai. Pradžios 1:11 kalbama apie Dievo sukurtą augmeniją, o Pradžios 2:5 parašyta, kad Dievas neišaugino „dirbamos“ augmenijos iki tol, kol Jis nesukūrė žmogaus.

Antrasis tvirtinimas yra apie gyvūniją. Pradžios 1:24-25 parašyta, kad Dievas sukūrė gyvūniją šeštą dieną, prieš sukuriant žmogų. Kai kuriuose vertimuose atrodo, kad Pradžios 2:19 parašyta, jog Dievas sukūrė gyvūnus po to, kai Jis sukūrė žmogų. Tačiau geras ir tikėtinas Pradžios 2:19-20 vertimas būtų toks: „Viešpats Dievas iš žemės sukūrė visus žvėris bei padangių paukščius. Jis atvedė juos pas žmogų, kad matytų, kaip jis juos pavadins; kaip jis pavadino kiekvieną gyvą padarą, toks ir yra jo vardas. Žmogus davė vardus visiems gyvuliams, padangių paukščiams ir visiems lauko žvėrims.“ Tekste neparašyta, kad Dievas sukūrė žmogų, tuomet sukūrė gyvūnus ir tada atvedė juos pas žmogų. Tekste parašyta: „Viešpats Dievas [sukūręs] visus žvėris.“ Ten nėra jokio prieštaravimo. Šeštą dieną Dievas sukūrė gyvūnus, tuomet sukūrė žmogų ir tada atvedė gyvūnus pas žmogų, kad jis jiems sugalvotų vardus.

Apsvarstydami šiuos du sukūrimo aprašymus atskirai ir tada sutaikydami juos, mes matome, kad Pradžios 1 skyriuje Dievas apibūdina sukūrimo eigą ir Pradžios 2 skyriuje patikslina svarbias detales, ypač šeštos dienos. Šiose ištraukose nėra prieštaravimų. Mes tiesiog matome panaudotą literatūrinę priemonę, kuri apibūdina įvykį bendrai ir po to susitelkia ties detalėmis.

EnglishGrįžti į svetainę lietuvių kalba

Kodėl Pradžios 1-2 skyriuose yra du sukūrimo aprašymai?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries