settings icon
share icon
Klausimas

Kas yra Rytų ortodoksų bažnyčia, ir kokie yra ortodoksų krikščionių įsitikinimai?

Atsakymas


Rytų ortodoksų bažnyčia nėra viena bažnyčia, bet šeima trylikos save valdančių organų, kurių pavadinimas kyla iš tautos, kurioje jie yra (pvz.: graikų ortodoksų bažnyčia, rusų ortodoksų bažnyčia). Jie yra vieningi sakramentų, doktrinos, liturgijos ir bažnyčios valdymo supratime, tačiau kiekvienas atskirai tvarko savo reikalus.

Ortodoksų bažnyčios vadovas vadinamas „patriarchu“ arba „metrapolitu“. Konstantinopolio (Istabulas, Turkija) patriarchas yra laikomas visuotiniu patriarchu. Jis panašiausias į Romos katalikų bažnyčios popiežių. Tačiau skirtingai nuo popiežiaus, kuris yra žinomas kaip VISARIUS FILIUS DEI (Dievo Sūnaus vikaras), Konstantinopolio vyskupas yra žinomas kaip PRIMUS INTER PARES (primasis tarp lygių). Jis mėgaujasi ypatinga garbe, bet jis neturi jokios galios daryti įtaką kitoms dvylikai bendruomenių.

Ortodoksų bažnyčia tvirtina esanti vienintelė tikra Kristaus bažnyčia. Jie savo pradžią sieja su apaštalais ir teigia, jog apaštalystės seka nebuvo nutraukta. Ortodoksų mąstytojai diskutuoja Romos katalikų ir protestantų dvasinį statusą, ir kai kurie vis dar laiko juos eretikais. Kaip katalikai ir protestantai, ortodoksai tiki Trejybe, Biblija kaip Dievo Žodžiu, Jėzumi kaip Dievo Sūnumi ir kitomis biblinėmis doktrinomis. Tačiau savo doktrina jie turi daugiau panašumų su Romos katalikais negu su protestantais krikščionimis.

Gaila, tačiau išteisinimo tikėjimu doktrinos beveik nėra Ortodoksų istorijoje ir teologijoje. Vietoje to, ortodoksai pabrėžia „theosis“ („sudievinimą“)- palaipsnį procesą, kurio metu krikščionys tampa vis panašesni į Kristų. Daugelis ortodoksų nesupranta, kad „sudievinimas“ yra palaipsnis išgelbėjimo rezultatas, o ne išgelbėjimo reikalavimas. Kiti ortodoksų išskirtinumai, kurie prieštarauja Biblijai:

Vienodas Šventojo Rašto ir bažnyčios tradicijos autoritetas
Skatinimas neinterpretuoti Biblijos neatsižvelgiant į tradiciją
Amžinas Marijos likimas mergele
Malda už mirusiuosius
Kūdikių krikštas, nenurodant asmeninės atsakomybės ir tikėjimo
Galimybė būti išgelbėtam po mirties
Galimybė prarasti išgelbėjimą

Nors Rytų ortodoksų bažnyčia turėjo keletą geriausių bažnyčios balsų, ir nors daug tų, kurie laikosi ortodoksų tradicijų, turi tikrus gelbstinčius santykius su Jėzumi Kristumi, pati ortodoksų bažnyčia neskelbia aiškios žinios, kuri sutaptų su bibline Kristaus evangelija. Rytų ortodoksų bažnyčioje trūksta reformatorių kvietimo: „tik Šventasis Raštas, tik tikėjimas, tik malonė ir tik Kristus“. Ir tai yra per brangus turtas, kad galėtume be jo būti.

EnglishGrįžti į svetainę lietuvių kalba

Kas yra Rytų ortodoksų bažnyčia, ir kokie yra ortodoksų krikščionių įsitikinimai?
Bendrinkite šį puslapį: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries